021-79276000 info@noviraco.com

علی صحرایی در مورد اینکه حضور شرکت‌های سهامی عام در بورس چه مزیت‌هایی دارد و چگونه می‌توان تعداد بیشتری شرکت را به حضور در بورس ترغیب کرد، گفت: اطلاعات شرکت‌ها در بورس به‌صورت شفاف عرضه می‌شود و مدیران شرکت‌ها باید پاسخگو باشند، درحالی‌که بیرون از بورس شرکت‌ها گزارشگری صحیح و صریح ندارند. به گفته این مدیر بورسی، انگیزه معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی باعث می‌شود که شرکت‌ها رغبت بیشتری برای حضور در بورس داشته باشند.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در مورد اینکه معافیت مالیاتی شرکت‌های حاضر در بورس چقدر است، بیان داشت: این معافیت‌ها طبق قانون به‌صورت شناور تا ۲۰ درصد برای شرکت‌های بورسی و ۱۰ درصد برای فرابورسی در نظر گرفته شده است و شرکت‌های حاضر در بازار بورس، دارای حساب‌های شفاف و روشنی هستند. مزیت شرکت‌های بورسی در مقایسه با برخی شرکت‌های دیگر که دارای ۲ دفتر حسابداری هستند، شفافیت حساب‌ها است. در بورس شفافیت وجود دارد و باید مکانیزم مالیاتی شرکت‌‌ها برای تشویق بیشتر به حضور در بورس به نفع شفافیت مالی اصلاح شود. همچنین مکانیزم‌های مالیاتی برای کسانی که فعالیت شفاف اقتصادی در بورس دارند، باید اصلاح شود و شرکت‌های بورسی مالیات کمتری بپردازند؛ باید از طریق سیاست مالی این امر پیگیری شود.

مدیرعامل بورس تهران اشاره کرد: به‌عنوان‌مثال درباره میزان مالیاتی که بر فروش سهام تعلق می‌گیرد، صرف‌نظر اینکه سهامدار هنگام فروش سهام سود کرده و یا زیان دیده باشد، باید مالیاتش پرداخت شود، درحالی‌که مالیات باید بر سود سهام تعلق گیرد. از طرفی عدم آشنایی مردم با بورس از دلایل رغبت کمتر برای حضور در بازار سرمایه است که باید از طریق آموزش و فرهنگ‌سازی و رسانه‌ها و رسانه ملی مردم را با بورس آشنا کنیم. مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در مورد اینکه چرا شرکت‌های سهامی عام رغبت کمتری برای حضور در بورس دارند، عنوان کرد: باید با ابزار معافیت مالیاتی و شفاف شدن حساب‌ها آن‌ها را به حضور در بورس تشویق کنیم.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در مورد گزارش دهی شرکت‌های بورسی گفت: کیفیت اطلاع‌رسانی و گزارش دهی شرکت‌های بورسی باید ارتقا یابد. صحرایی در مورد بین‌المللی شدن بورس گفت: ایجاد بورس‌های بین‌المللی در مناطق آزاد اقدام مناسبی برای بین‌المللی شدن بورس به شمار می‌رود.

انتهای پیام/