021-79276000 info@noviraco.com

سید علی حسینی از نخستین معامله موفق برق مصرفی صنایع کشور در آخرین روز معاملاتی بورس انرژی ایران خبر داد و گفت: امروز ۵۰ هزار کیلو وات برق تولیدی نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه متعلق به شرکت تدبیر سازان سرآمد روانه میز فروش بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق بورس انرژی ایران شد که با موفقیت ۴۹ هزار کیلو وات برق تولیدی این نیروگاه به قیمت ۴۶ تومان به ازای هر کیلو وات در هر ساعت از دوره مصرف از زمان تحویل آن معامله شد. سخنگوی بورس انرژی ایران با بیان اینکه این نخستین معامله موفق برق، پس از گذشت حدود بیش از یک سال از توقف معاملات بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق است، افزود: این معاملات، پس از ابلاغ مصوبه جدید تعیین مقررات نرخ و ضوابط ترانزیت انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور از سوی وزیر نیرو و در راستای اجرای بند (ت) ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه به شرکت‌های توانیر و مدیریت شبکه برق ایران صورت می‌گیرد.

به گفته وی امروز حجمی برابر با ۵۰ مگاوات یا به عبارتی ۵۰ هزار کیلو وات برق نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه متعلق به شرکت تدبیر سازان سرآمد به قیمت ۴۶۰ ریال برای هر کیلووات در هر ساعت از دوره مصرف طی دوره تحویل، در بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق عرضه شد که درنهایت ۴۹ مگاوات یا به عبارتی ۴۹ هزار کیلو وات برق این نیروگاه با موفقیت معامله شد. حسینی با بیان اینکه دوره تحویل ماهانه این انرژی، اول شهریورماه امسال اعلام‌شده و طی ۲۴ ساعت در یک ماه به مصرف خواهد رسید، عنوان کرد: در شرایط پرداخت این عرضه، امکان تسویه به‌صورت خارج از پایاپای یا به عبارتی تسویه نقدی وجود داشته و واریز ۷ درصد پیش‌پرداخت قبل از شروع عرضه الزامی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه برق تولیدی نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه متعلق به شرکت تدبیر سازان سرآمد به‌عنوان نخستین عرضه در بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق است، افزود: از هفته آینده به‌تدریج سایر نیروگاه‌ها نیز برق تولیدی خود را در این بازار روانه میز فروش بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق در بورس انرژی خواهند کرد. سخنگوی بورس انرژی یادآور شد: صنایع مختلف تولیدی و صنعتی کشور ازجمله فولادسازان، سیمان، کاشی و سرامیک و سایر صنایع کوچک و بزرگ به‌عنوان مصرف‌کننده برق بالای ۵ مگاوات، به دلیل مزیت‌های رقابتی و کشف قیمت منصفانه در بورس انرژی ایران همواره به این بازار اقبال نشان داده‌اند. به گفته وی، نقدی بودن تسویه معاملات و برخورداری از معافیت مالیاتی ۱۰ درصدی در بورس انرژی نیز برای نیروگاه‌هایی که با مشکل مطالبات سنگین از دولت مواجه هستند می‌تواند جذابیت‌های بسیاری را در برداشته باشد. حسینی تصریح کرد: با توجه به بند ب ماده ۴۴ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، وزارت نیرو موظف است به‌منظور افزایش بازدهی و ضریب بهره‌وری نیروگاه‌ها، قیمت خرید برق را با توجه به سازوکار بازار در بورس انرژی تعیین کند.

وی همچنین به مزایای حضور در بورس انرژی برای مصرف‌کنندگان و همچنین تولیدکنندگان برق در کشور اشاره کرد و افزود: برخورداری از معافیت مالیاتی عرضه‌کنندگان برق، ترک تشریفات برگزاری مناقصه و مزایده خرید کالای برق توسط مصرف‌کنندگان برق، انعطاف‌پذیری در شرایط قرارداد و مقدار برق تحویلی، افزایش شفافیت در مورد شرایط و قیمت‌های کشف‌شده، امکان انعقاد قراردادهای با دوره تحویل کوتاه‌مدت‌تر نسبت به قراردادهای دوجانبه خارج از بورس، وجود شبکه بازاریابی متشکل و حرفه‌ای شرکت‌های کارگزاری و حضور ۷۰ شرکت کارگزاری در حوزه معاملات ازجمله مزایای حضور همه فعالان صنعت برق در بازار متشکل و شفاف بورس انرژی ایران است.

انتهای پیام/