021-79276000 info@noviraco.com

سید بهادر احرامیان با اشاره به اینکه در سال ۹۷ قرار بود ۱۲ میلیون تن فولاد صادر شود، اظهار داشت: متأسفانه این رقم با کاهش ۲۰ درصدی محقق شد؛ اما جالب اینجاست ما در سال ۹۷ تحریم جدیدی نداشتیم و حجم زیادی از مشکلات تولیدکنندگان متوجه موانع داخلی کشور بوده است. وی بابیان اینکه امروز نیز باوجود اعمال تحریم‌های جدید بر ضد صنایع فلزی کشور همچنان معتقدیم موانع داخلی کشور بیش از موانع بین‌المللی برای ما مشکل به وجود آورده است، افزود: ما تا حدی که از داخل کشور ضربه خورده‌ایم از تحریم امریکا متوجه ضرر نشده‌ایم. سال گذشته بخشنامه‌های ضدونقیض و محدودیت‌های صادراتی عاملی شد تا تولیدکننده فعالیت خود را به‌سختی انجام دهند.

این تولیدکننده فولاد تصریح کرد: با افزایش قیمت ارز نحوه بازگرداندن ارز صادرکنندگان نیز مشکل‌ساز شده و هرروز دولت فشار خود را بر سر تولیدکننده افزایش داده است. جالب اینجاست دولت تولیدکننده را ملزم به تنظیم بازار داخل و سپس صادرات می‌کند درحالی‌که تولید فولاد دو برابر نیاز داخل کشور است. احرامیان در ادامه صحبت‌های خود با اعلام اینکه در سال گذشته قیمت فولاد در بازار داخلی حتی از قراضه فولاد در بازارهای جهانی نیز پایین‌تر بود، اظهار داشت: این موضوع خود برای تولیدکنندگان قیمت‌گذاری را به‌صرفه نکرده بود، دولت در این شرایط به‌جای حمایت از تولیدکننده فقط به سرکوب قیمت‌ها پرداخته است.

وی به فروش فولاد در بازارهای صادراتی اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان در شرایط تحریم محصولات خود را با تخفیف‌هایی به بازارهای صادراتی می‌فروختند که به نظر می‌رسد با اعمال تحریم‌های جدید خریداران ریسک خرید از ایران را بهانه کرده و خواستار تخفیف‌های بیشتری هستند و البته در برخی از کشورها خرید به ایران بستگی به موضع‌گیری دولت آن‌ها دارد که این موضوع باید از سوی دولت برطرف شود.

این تولیدکننده فولاد تصریح کرد: ما فقط می‌خواهیم دولت در طول این سه ماه که برای اعمال تحریم‌ها فرصت داده‌شده باقدرت تسهیل صادرات را پیگیری کرده تا ما بتوانیم محصولات خود را صادر کنیم. تأکید می‌کنم ما دو برابر نیاز داخل فولاد صادر می‌کنیم که اگر درفروش آن‌ها مشکلی ایجاد شود با مازاد تولید روبرو شده و حتی در آینده کاهش قیمت‌ها و ضرر برای تولیدکنندگان در بازار داخلی نیز به وجود خواهد آمد.

انتهای پیام/