021-79276000 info@noviraco.com

مدیرعامل نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر طی نشستی خبری در جریان بازدید خبرنگاران از این شرکت بابیان اینکه این نیروگاه با ساختار ساخت، بهره‌برداری و واگذاری BOT با ظرفیت ۹۶۸ مگاوات در شرایط جدا و متشکل از دو بلوک در ۱۸ کیلومتری رضوانشهر قرارگرفته است، گفت: این نیروگاه در راستای افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف سوخت با استفاده از فناوری داخل در قالب سیکل ترکیبی احداث‌شده است. غلامرضا امیریان افزود: این نیروگاه با استفاده از توانمندی متخصصان و کارخانجات گروه مپنا ساخته‌شده که سهم بخش ساخت داخل بیش از ۹۳ درصد است. همچنین کلنگ‌زنی نیروگاه ۲۳ اسفند سال ۸۵ به زمین زده و عملیات اجرایی آن آغاز شد. طی ۴ سال گذشته این نیروگاه توانسته ۵ میلیارد کیلووات ساعت برق تولید و به شبکه ارسال کند درواقع راندمان این نیروگاه در حال حاضر ۵۰ درصد است که عدد بسیار قابل‌توجهی است.

امیریان در خصوص ارتباط با شرکت‌هایی همانند زیمنس بعد از اعمال تحریم‌ها گفت: ساخت این نیروگاه زمانی آغاز شد که وابستگی به زیمنس نداشتیم، بنابراین انتقال فناوری برای ساخت چنین نیروگاهی از سال ۸۹ آغازشده بود. این در حالی است که در نیروگاه دیگری مثل نیروگاه گیلان تمامی اقدامات توسط زیمنس انجام شد. وی ادامه داد:‌ کلاس توربین‌های نیروگاه پره‌سر از نوع E است بنابراین باهدف استفاده آب برای واحدهای بخار، سه حلقه چاه حفاری شد. علت اینکه از آب دریا برای خنک کردن توربین‌ها استفاده نمی‌شود میزان زیاد ناخالصی آب است که سبب افزایش هزینه تصفیه آب می‌شود و از طرفی به لحاظ زیست‌محیطی نمی‌توان آبی را که دمای آن بیش از سه درجه اختلاف با دمای آب دریا دارد، مجدداً به دریا بازگرداند. وی با توجه به ظرفیت تولید برق نیروگاه پره سر از حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ مگاوات ظرفیت مازاد تولید برق خبر داد و گفت: این روزها بحث ماینرها و تولیدکنندگان رمز ارزها بسیار مطرح می‌شود که می‌توان این حجم مازاد را به مشتریان متقاضی تأسیس مزارع ماینر فروخت و در همین راستا با هماهنگی شرکت برق حرارتی مشتریان از منطقه بازدید کردند.

مزایای عرضه برق در بورس برای نیروگاه‌ها و مصرف‌کننده‌ها

یدالله نگینی، مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی هم در این نشست در خصوص نیروگاه‌هایی که خرید تضمینی دارند، گفت: برق تولیدی این نیروگاه‌ها از قبل به‌صورت تضمینی فروخته‌شده و در این برهه نمی‌توانند در بورس حضور پیدا کنند ضمن اینکه نرخ این خریدها برای نیروگاه‌ها جذاب‌تر است و بیشتر طبق قرارداد پیش می‌روند اما بعد از اتمام قرارداد بر اساس مجوزی که از وزارت نیرو اخذ می‌شود می‌توانند در بورس فعالیت داشته باشند. وی با اشاره به ابلاغیه جدید وزارت نیرو مبنی بر اجازه ورود به بورس برای مصرف‌کننده‌های صنعتی بیش از ۵ مگاوات برای خرید مستقیم برق از نیروگاه‌ها افزود: طبق ابزارهای نوین مالی معافیت مالیاتی ۱۰ درصدی برای نیروگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود و بحث زمان‌بر وصول مطالبات با قرارداد مستقیم نیروگاه با یک مصرف‌کننده کاهش پیدا می‌کند.

وی اذعان داشت: همچنین از مزایای حضور در بورس برای مصرف‌کننده‌ها نیز می‌توان به‌قرار گرفتن در اولویت عدم خاموشی برق در هنگام خاموشی و تفاوت قیمت خرید برق برای صنایع انرژی بر (سیمانی‌ها، فولادی‌ها یا کاشی سرامیکی‌ها) است به‌طور مثال فولاد مبارکه مصرف برق زیادی دارد که اگر از این مسیر برق را تأمین کند در هزینه‌های تمام‌شده کالای تولیدی بسیار تأثیر می‌گذارد. این مقام مسئول در خصوص بحث ماینرها برای تولید رمز ارزها نیز گفت: اکنون وزارت نیرو برای مصرف‌کننده‌های صنعتی ابلاغیه صادر کرده و چگونگی فرایند برای فعالیت در بورس ر مشخص کرده است. لازمه فعالیت ماینرها برای تولید رمز ارز این است که از جانب وزارت نیرو ابلاغیه‌ای صادر و سازوکار آن مشخص شود.

علت قیمت پایین عرضه برق در بورس انرژی نسبت به خرید تضمینی

نگینی در خصوص دلیل قیمت پایین عرضه برق در بورس انرژی نسبت به خرید تضمینی گفت: علت آن به کوتاه شدن دوره وصول مطالبات برای نیروگاه‌ها برمی‌گردد. این نرخ حدود ۴۵ تومان به ازای هر کیلووات ساعت است درصورتی‌که تعرفه مصرف‌کننده حدود ۶۵ تومان است که در بورس به علت جریان نقدی پس از سه روز می‌توان آن را دریافت کرد.

سهم ۱۰ درصدی معاملات برق در بورس انرژی

وی از قابلیت عرضه ظرفیت برق ۴۷ نیروگاه‌ها در بورس انرژی خبر داد و گفت: در حال حاضر کمتر از ۱۰ نیروگاه در حال فعالیت در این بورس هستند که به‌مرور این تعداد افزایش پیدا خواهد کرد. از زمانی که برق وارد بورس انرژی شده بالغ‌بر ۵۸ میلیارد کیلووات ساعت برق معامله‌شده که دارای ارزش ۲.۱ هزار میلیارد تومانی است. سهم معاملات برق میان دیگر کالاهای عرضه‌شده در این بورس بیش از ۱۰ درصد مجموع معاملات را شامل می‌شود.

انتهای پیام/