021-79276000 info@noviraco.com

چشم‌انداز تورمی و رشد تجارت جهانی موجب مبادرت بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف به خرید طلا شده است. در این میان بانک‌های مرکزی صربستان و تایلند ذخایر طلای خود را افزایش داده‌اند و بانک مرکزی غنا نیز از برنامه خود برای خرید طلای بیشتر رونمایی کرده است. خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی طی سال گذشته به کمترین میزان خود در یک دهه اخیر رسیده بود که افزایش مجدد آن می‌تواند تقاضای فلز زرد را تحت تأثیر قرار دهد.

بانک مرکزی صربستان اخیراً عنوان کرده خرید و نگهداری طلا در بلندمدت بهترین روش برای پوشش ریسک تورم و سایر ریسک‌های مالی می‌باشد. به گفته رئیس جمهور صربستان، بانک مرکزی این کشور قصد دارد ذخایر فلزات گران‌بهای خود را از ۳۶.۳ تن به ۵۰ تن افزایش دهد. همچنین رشد تجارت جهانی باعث شده که بانک‌های مرکزی اقتصادهای نوظهور به خرید بیشتر طلا روی بیاورند. به عنوان نمونه افزایش قیمت نفت سبب شده کشورهای صادرکننده نفت از جمله قزاقستان و ازبکستان خرید طلا را افزایش دهند. 

به اعتقاد تحلیلگران بانک سیتی گروپ در سناریوی متهورانه، مبادرت بانک‌های مرکزی به خرید طلا می‌تواند به ۱۰۰۰ تن نیز برسد. با این حال این مؤسسه میزان خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی را برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به ترتیب ۵۰۰ و۵۴۰ تن پیش‌بینی کرده است. اگرچه این ارقام در برابر خرید ۶۰۰ تنی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ قابل توجه نمی‌باشد اما در برابر خرید ۳۲۶ تنی سال ۲۰۲۰ پیشرفت خوبی به حساب می‌آید.

بنا به نظرسنجی که ماه گذشته توسط انجمن طلای جهانی (WGC) منتشر شد، از هر پنج بانک مرکزی در دنیا یک بانک بنا دارد ذخایر طلای خود را افزایش دهد. طلا از ابتدای سال جاری به دنبال افزایش نرخ اوراق خزانه دولت‌ها با افت همراه شد و پس از رشد اندکی که طی ماه‌های آوریل و مه تجربه کرد، ماه گذشته به دنبال تصمیمات فدرال رزرو و تقویت دلار، بیشترین میزان افت طی ۴ سال اخیر را به خود دید.

انتهای پیام/