021-79276000 info@noviraco.com

عبدالناصر همتی با اشاره به دستورالعمل عملیات بازار باز بانکی مصوب شورای پول و اعتبار و اقدامات بانک مرکزی برای تأمین زیرساخت‌های لازم به‌منظور راه‌اندازی سنجیده این ابزار گفت: با توجه به مطالبات بانک‌ها از دولت و ضرورت اتمام حسابرسی‌ها و نهایی کردن طلب هر بانک از دولت باید در این زمینه اقدامات سریع‌تر و جدی‌تری انجام شود که البته مقرر شده در همین راستا دولت در سال جاری بخشی از بدهی‌های خود به‌نظام بانکی را از طریق اوراق بدهی پرداخت کند. این اقدام دولت می‌تواند منجر به تقویت بنیه مالی بانک‌ها شود که باقدرت بیشتری در بازار فعال شوند.

رئیس شورای پول و اعتبار بر لزوم افزایش کفایت سرمایه بانک‌ها در راستای برنامه‌های بانک مرکزی برای اصلاح و تقویت نظام بانکی کشور تأکید کرد و با اشاره به مصوبات شورای پول و اعتبار و همچنین ضرورت برنامه‌ریزی برای افزایش سرمایه و تأمین مقررات نظارتی کفایت سرمایه با هدف بهبود و تقویت بانک‌ها گفت‌‌: بانک‌ها باید قدرتمند باشند تا بتوانند از سیستم اقتصادی کشور حمایت کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به کنترل بانک‌های ناتراز و تقویت سایر بانک‌ها پرداخت و بیان کرد: بانک مرکزی در بخش نظارتی اولویت‌هایی را پیش‌بینی و مدنظر قرار می‌دهد ازجمله خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری که به‌صورت دقیق رصد و پیگیری می‌شود و بانک‌ها باید برنامه‌ریزی و اقدامات عملی برای فروش اموال مازاد خود انجام دهند؛ همچنین بانک مرکزی اجرای قانون حاکمیت شرکتی را با هدف سالم‌سازی بانک‌ها به‌طورجدی دنبال می‌کند.

همتی با رد ادعاهای مطرح‌شده در خصوص کوتاهی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به هم‌وطنان گرامی در مناطق سیل‌زده، از اقدامات بانک‌ها در این زمینه تشکر و بر تداوم روند پرداخت تسهیلات مذکور تأکید کرد. وی همچنین با اشاره به وظایف سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در موضوع بازسازی مناطق سیل‌زده خواستار اهتمام آن‌ها در اقدام جدی‌تر و همراهی با بانک‌ها در این زمینه شد. در ادامه این جلسه مباحثی از سوی مدیران عامل بانک‌ها مطرح شد که متناظر با هر موضوع توضیحات یا دستوراتی از طرف رئیس‌کل بانک مرکزی ارائه شد.

انتهای پیام/