021-79276000 info@noviraco.com

معاون بورس تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه قرار بود باقیمانده سهام دولت در شرکت بیمه البرز ۲۲ تیرماه از طریق بورس عرضه شود، گفت: این سهام که به‌صورت بلوکی عرضه شده بود، خریداری نداشت. سهام دولت در پالایشگاه تهران ۹ مردادماه و پالایشگاه اصفهان ۱۲ مردادماه و در هرکدام به‌اندازه ۲۰ درصد باقیمانده سهام دولتی عرضه می‌شود. خریداران طبق دستورالعمل بورس شش روز کاری قبل از عرضه باید مدارک خود را به بورس اوراق بهادار تهران ارائه کنند. گودرزی همچنین در مورد ۲۰ درصد آورده نقدی متقاضیان گفت: طبق مقررات، خریداران باید ۲۰ درصد ثمن معامله را اول ارائه کنند.

بر اساس اطلاعیه رسمی سازمان خصوصی‌سازی، باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت ازجمله شش پالایشگاه هرکدام به میزان ۲۰ درصد از طریق بورس و فرابورس به‌صورت بلوکی نقد و یکجا عرضه می‌شود. بر اساس این اطلاعیه پالایش نفت اصفهان با سرمایه ۲۰ هزار میلیارد ریال که سهامداران عمده آن، شرکت پالایش پخش فراورده‌های نفتی به میزان ۲۰ درصد، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت ۲۰ درصد، شرکت آوای پردیس سلامت ۱۵ درصد، شرکت توسعه سرمایه رفاه ۱۱.۹۶ درصد، شرکت پالایش نفت جی ۵ درصد و سایر سهامداران ۲۸.۰۴ درصد تشکیل می‌دهند که قرار است از طریق بورس ۲۰ درصد از سهام این شرکت به میزان ۳ میلیارد و ۹۹۹ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۳۷ سهم به قیمت پایه تابلوی بورس در روز عرضه معادل قیمت بسته شدن تابلو در روز قبل از عرضه به‌اضافه ۲۰ درصد به شرطی اینکه از مبلغ ۱۲ هزار و ۲۳ ریال کمتر نباشد، از طریق بورس عرضه می‌شود. مبلغ سپرده‌گذاری برای شرکت در مزایده پالایشگاه اصفهان ۴.۸ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

همچنین پالایشگاه نفت تهران با سرمایه ۲۴ هزار میلیارد ریال که شرکت ملی پالایش پخش فرآورده‌های نفتی ۲۰ درصد و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت ۷۰ درصد و سایر سهامداران ۱۰ درصد از سهام آن را در اختیار دارند، از طریق بورس به میزان ۲۰ درصد باقیمانده سهام دولتی در ۹ مردادماه به روش نقدی واگذار می‌شود که قیمت پایه این شرکت نیز بر اساس قیمت تابلو در روز عرضه معادل قیمت بسته شدن تابلو در روز قبل به‌اضافه ۲۰ درصد به شرطی اینکه از ۸ هزار و ۵۱۰ ریال هر سهم کمتر نباشد. مبلغ سپرده شرکت در مزایده ۴ هزار و ۸۴ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

به گزارش فارس، هدف از واگذاری سهام دولت در شرکت‌های بزرگ، علاوه بر کسب درامد برای دولت، واگذاری مدیریت به بخش خصوصی و تعاونی و افزایش بهره‌وری در تولید است، همچنین گسترش فرهنگ مشارکت عمومی در اقتصاد و سهامداری به انگیزه کسب عدالت اجتماعی مدنظر است، اما با مصوبه هیئت عالی واگذاری مبنی بر عرضه این شرکت‌ها به روش بلوکی، نقدی و یکجا، در عمل امکان مشارکت گسترده مردم در این واگذاری‌ها وجود ندارد.

در این زمینه بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران نیز در حاشیه مراسم روز تعاون به خبرنگار فارس در مورد چرایی عدم مشارکت بخش تعاون در واگذاری سهام دولتی، گفت: بخش تعاون نه این‌که در جمع‌آوری پول ناتوان باشد، بلکه می‌خواهد سهام شرکت‌ها را نه‌فقط برای یک صندلی هیئت‌مدیره یعنی ۲۰ درصد سهام، بلکه برای مدیریت کامل بر عهده بگیرد. مثلاً سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را می‌خواهد با مشارکت گسترده تعاونی‌ها، پیش‌کسوتان فوتبال و بخش خصوصی به عهده بگیرد.

انتهای مطلب/