021-79276000 info@noviraco.com

قیمت نفت طی معاملات روز جمعه به بالاترین میزان طی چندسال اخیر رسید و برای سومین هفته متوالی با رشد همراه بود. گسترش واکسیناسیون امیدها به افزایش تقاضای جهانی را بهبود بخشیده است. نفت برنت روز جمعه با ۱۷ سنت افزایش به ۷۲.۶۹ دلار برای هر بشکه افزایش یافت که بالاترین میزان از مه ۲۰۱۹ به شمار می‌رود. همچنین طی هفته گذشته قیمت برنت ۱ درصد افزایش داشته است و نفت آمریکا (WTI) نیز با ۶۲ سنت افزایش به ۷۰.۹۱ دلار برای هر بشکه رسید که بالاترین سطح از اکتبر ۲۰۱۸ به حساب می‌آید. به این ترتیب طی هفته گذشته صعود قیمت نفت WTI به میزان ۱.۹ درصد بوده است.

به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی انتظار می‌رود تا انتهای ۲۰۲۲ میزان تقاضای نفت به سطوح قبل از همه‌گیری کرونا بازگردد لذا نیاز است اعضای اوپک+ میزان تولید خود را افزایش دهند. در این گزارش توصیه شده که اعضای اوپک+ میزان تولید خود را ۱.۴ میلیون بشکه در روز افزایش دهند. همچنین اوپک+ در گزارش ماه ژوئن خود همچنان پیش‌بینی کرده است که میزان تقاضای روزانه نفت تا پایان امسال به ۵.۹۵ میلیون بشکه افزایش یابد و لذا پیش‌بینی خود را نسبت به ماه گذشته تغییری نداده است.

داده‌های ترافیکی نشان می‌دهد که میزان رفت‌و‌آمدهای جاده‌ای در آمریکای شمالی و اروپا به سطوح قبل از کرونا بازگشته است. همچنین میزان پروازها در اروپا طی دو هفته گذشته ۱۷ درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر در آمریکا میزان ذخایر گازوئیل ایالات متحده در هفته گذشته افزایش یافته است که نشان می‌دهد تقاضای سوخت در شروع تابستان کمتر از میزان پیش‌بینی شده بوده است. همچنین در هند نیز میزان تقاضای سوخت به کمترین میزان از آگوست ۲۰۲۰ رسیده است که تردیدها در خصوص افزایش بیشتر قیمت نفت را تقویت کرده است. با این حال مؤسسه گلدمن ساچز پیش‌بینی کرده که به دنبال توزیع گسترده واکسن و بازگشایی اقتصادی قیمت نفت برنت تابستان سال جاری به ۸۰ دلار نیز برسد.

انتهای پیام/