021-79276000 info@noviraco.com

بانک مرکزی فدرال آمریکا اعلام کرده است که با توجه به روند رشد اقتصادی این کشور بعید به نظر می‌رسد طی ماه‌های آینده نرخ بهره دلار در این کشور را کاهش دهد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بانک مرکزی فدرال این کشور را به از بین بردن و خنثی کردن تلاش‌های وی برای پیروزی در جنگ تجاری با چین متهم کرده است. ترامپ می‌گوید: بانک مرکزی آمریکا از گوش دادن و اجرای درخواست‌های وی برای کاهش نرخ بهره دلار خودداری می‌کند.

ترامپ روز گذشته طی مصاحبه‌ای با شبکه CNBC آمریکا چین را متهم کرد که برای سال‌ها و با استفاده از ابزار کاهش ارزش پول ملی خود توانسته است در برابر شرکت‌های آمریکایی رقابت‌پذیری خود را افزایش دهد. وی تأکید کرد: این اقدام آن‌ها را از مزیت رقابت‌پذیری قابل‌توجهی برخوردار کرده اما ما نمی‌توانیم از این مزیت استفاده کنیم چراکه ما بانک مرکزی فدرالی داریم که از پایین آوردن نرخ بهره خودداری می‌کند. بانک مرکزی فدرالی داریم که یک روز پیش از انقضای اوراق قرضه دولتی نرخ بهره دلار را بالابرده و ما را مجبور می‌کند که پول بیشتری بپردازیم.

ترامپ ادامه داد: ما باید یک شرایط تقابل عادلانه داشته باشیم اما حتی بدون وجود شرایط عادلانه، چراکه بانک مرکزی ما در قبال ما بسیار مخرب عمل می‌کند، حتی بدون شرایط عادلانه ما در حال پیروزی هستیم چراکه تعرفه‌ها ما را در شرایط رقابتی بسیار خوبی قرار داده‌اند. وی با متهم کردن بانک مرکزی فدرال آمریکا به عدم توجه به درخواست‌های او گفت: این بانک در حال مرتکب شدن یک اشتباه بزرگ است.

رئیس‌جمهور آمریکا افزود: آن‌ها نرخ بهره را با سرعت بسیار بالایی افزایش داده‌اند که این مشکل نخست است. دومین مشکل این است که آن‌ها به سمت تشدید سیاست‌های پولی روی آوردند. بانک مرکزی فدرال آمریکا ماهانه ۵۰ میلیارد دلار از اقتصاد بیرون می‌کشید، ۵۰ میلیارد دلار در ماه که البته این روند هم‌اکنون تعدیل‌شده اما همین حالا هم آن‌ها ماهانه ۲۵ میلیارد دلار از اقتصاد خارج می‌کنند که احمقانه است؛ اما چین دقیقاً برعکس این را انجام می‌دهد. آن‌ها در حال تزریق پول به اقتصاد خود هستند؛ اما من این کار را انجام نمی‌دهم بااین‌حال من در حال پیروزی هستم و اما آن‌طور که باید این پیروزی محقق نمی‌شود.

ترامپ تأکید کرد: شی جین پینگ، همتای چینی وی، اعمال‌نفوذ بیشتری بر بانک مرکزی چین و سیاست‌گذاری‌های آن دارد. مقامات کنونی بانک مرکزی فدرال آمریکا ازجمله ژرومه پاول رئیس‌کل آن مورد تائید ترامپ نیستند. تقابل تجاری طولانی‌مدت بین آمریکا و چین روز گذشته با تهدید ترامپ به اعمال تعرفه بر واردات ۳۰۰ میلیارد کالا از چین تشدید شده و وارد فاز جدیدی شده است.

ترامپ تهدید کرده است درصورتی‌که رئیس‌جمهور چین در اجلاس آتی گروه ۲۰ در اوزاکای ژاپن که در اواخر ماه جاری برگزار خواهد شد، شرکت نکند و ترامپ نتواند با وی درباره توافق تجاری مذاکره کند این تهدید را عملی خواهد کرد. از طرف دیگر چین هم از ابتدای ماه جاری اعمال تعرفه بر واردات ۶۰ میلیارد دلار کالا از آمریکا را کلید زده است.

ترامپ بارها از بانک مرکزی فدرال آمریکا خواسته است تا تشدید سیاست‌های پولی را کنار گذاشته، سیاست‌های انبساطی را آغاز کرده و نرخ بهره دلار را کاهش دهد. چراکه ترامپ انتظار دارد اجرای این سیاست‌ها به بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا و پیروزی وی در جنگ تجاری با چین منجر شود. چین با هدف خنثی کردن بخشی از تأثیر اعمال تعرفه بر واردات کالای چینی در آمریکا ارزش یوآن خود را کاهش داده است.

انتهای پیام/