021-79276000 info@noviraco.com

جعفر جمالی با اشاره به تصویب و تأیید “سند پیشگیری از وقوع جرائم و تخلفات در حوزه بازار سرمایه ” در جلسه اخیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار بیان داشت: با تصویب این سند در شورای عالی بورس، تمرکز و اولویت جدی سازمان بورس و اوراق بهادار بر پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه خواهد بود و سلامت و شفافیت بازار سرمایه ارتقاء می‌یابد. معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این سند برای اجرا در یک دوره سه‌ساله ابلاغ‌شده است و سازمان با تصویب آن بر پیشگیری از ناهنجاری‌های بازار سرمایه تمرکز خواهد کرد.

جمالی بابیان اینکه تدوین و اجرای این سند به ابتکار اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه در دستور کار قرار داشت، گفت: “سند پیشگیری از وقوع جرائم و تخلفات در حوزه بازار سرمایه ” با محوریت اداره مذکور پس از بررسی‌های کارشناسی و اخذ نظر صاحب‌نظران و فعالان بازار سرمایه و ارکان نظارتی کشور نهایی و پس از طی مراحل قانونی در شورای عالی بورس و اوراق بهادار مطرح و تصویب شد.

وی ادامه داد: “سند پیشگیری از وقوع جرائم و تخلفات در حوزه بازار سرمایه ” به‌مثابه میثاق نامه جمعی در پیشگیری از وقوع جرائم و تخلفات است و همان‌گونه که در متن سند اشاره‌شده، با مشارکت تمامی واحدهای نظارتی و اجرائی سازمان، ارکان بازار سرمایه و کلیه تشکل‌های خود انتظام، اجرا خواهد شد. بر اساس سند مذکور، ارتقای سلامت و شفافیت بازار سرمایه با همکاری و تعامل همۀ ارکان و فعالان پیگیری و محقق می‌شود.

معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: سند مذکور که با دو هدف کلی ارتقاء سلامت و بهداشت محیط کسب‌وکار بازار سرمایه کشور و از بین بردن زمینه‌های بروز تخلفات و جرائم در حوزه بازار سرمایه و همچنین حفظ نظم بازار سرمایه از طریق به‌کارگیری راهکارهای پیشگیری کیفری و غیر کیفری با اولویت پیشگیری غیر کیفری ازجمله پیشگیری‌های وضعی و اجتماعی، تدوین‌شده است دارای ۲۰ فرآیند و راهکار است که طیف وسیعی از اقدامات راهبردی پیشگیرانه را شامل خواهد شد.

وی افزود: کاهش انگیزه ارتکاب تخلفات و جرائم، کاهش زمینه‌ها، ابزارها و فرصت‌های ارتکاب تخلفات و جرائم، افزایش امنیت و مطلوبیت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در بازارها و زمینه‌های مرتبط و جلب اعتماد عمومی به بازار سرمایه، شفاف‌سازی و ارتقاء شرایط سرمایه‌گذاری از طریق آموزش و فرهنگ‌سازی و گسترش سواد مالی و دانش عمومی و حقوقی فعالان بازار، ارتقاء سلامت و بهداشت محیط کسب‌وکار بازار سرمایه؛ ازجمله نتایج و کاربردهای مورد انتظار از سند خواهد بود.

معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار در انتها از عزم جدی این سازمان در پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه با مشارکت تمام واحدهای نظارتی و اجرائی سازمان، ارکان این بازار و کلیه تشکل‌های خود انتظام خبر داد. در سند مذکور، لازمه تحقق اهداف و نتایج مورد انتظار سند، همکاری و تعامل سازنده کلیه اشخاص مرتبط از طریق اجرای فرآیندها و راهکارهای زیر عنوان‌شده است:

  1. تهیه الگوهای گزارش دهی و جمع‌آوری آمار و اطلاعات تمام حوزه‌ها (اعم از معاملات، مجوزها، مکاتبات، نظارت‌ها، جلسات، شکایات، تخلفات، جرائم، اطلاعات مربوط به فعالان بازار سرمایه، سرمایه‌گذاران و… و.) در بازار سرمایه و به‌روزآوری مستمر آن‌ها جهت تحلیل علمی آمار، علت شناسی بروز تخلفات و جرائم، ناهنجاری‌ها و اولویت‌بندی جهت بررسی؛
  2. ایجاد و تقویت نظام پایش و مراقبت و تشخیص زودهنگام آسیب‌های بازار سرمایه جهت شناسایی ناهنجاری‌های بازار و گلوگاه‌های ابهام خیز و تخلف‌زا؛
  3. پایش و بازنگری مستمر قوانین و مقررات (مشتمل بر دستورالعمل‌ها، آئین‌نامه‌ها، شیوه‌نامه‌ها و…)؛
  4. بازنگری، پایش و انطباق فرآیندهای اجرائی در بازار سرمایه با قوانین و مقررات و اصلاح فرم‌ها و رویه‌های جاری و وضع مقررات جدید در جهت بهبود فرآیندها؛
  5. بهینه‌سازی فرآیند مقررات گذاری در راستای جلوگیری از تعارض قوانین و مقررات و تسهیل و تسریع در فرآیند مقررات گذاری و مقررات زدایی و ارتقای کیفی مقررات؛
  6.  پیشگیری فنی از طریق تقویت فناوری اطلاعات، ایجاد سامانه‌ها و الکترونیکی کردن فرآیندها؛

۷. ساماندهی، تجمیع و بهبود فرآیندهای مرتبط با صدور انواع مجوزها؛

۸. ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات در جهت شفافیت و حمایت از حقوق شهروندی مطابق قوانین و مقررات؛

۹. نهادینه کردن ارتباط ارکان سازمان در موضوعات مختلف از طریق ایجاد کارگروه‌های تخصصی مربوطه؛

۱۰. ایجاد دوایر پیشگیری در شرکت‌های تابعه سازمان و تشکل‌های خود انتظام و تقویت، توسعه و حمایت از آن‌ها؛

۱۱. بازنگری در فرآیندهای مرتبط با حل اختلاف و سازش در جهت تسهیل و تسریع در رسیدگی؛

۱۲. ایجاد و به‌روزرسانی بانک جامع قوانین و مقررات بازار سرمایه باهدف سهولت دسترسی و بهره‌برداری عموم؛

۱۳. فرهنگ‌سازی، جهت‌دهی عمومی و تبلیغات مؤثر به‌منظور ارتقاء سطح سواد مالی و دانش عمومی و حقوقی فعالان بازار سرمایه؛

۱۴. تسهیل بهره‌برداری و ساده‌سازی قوانین و مقررات برای عموم از طریق ارائه الگوهای رفتاری مربوط به هر دسته از فعالان بازار سرمایه (مدیران ناشران، مدیران نهادهای مالی، سرمایه‌گذاران و…) و تعمیق آموزش‌های تخصصی از طریق تهیه محتوای آموزشی و گنجاندن آن در نظام آموزشی و همچنین نظارت بر محتوای آموزشی؛

۱۵. استفاده از سازوکارهای تشویقی جهت کشف ناهنجاری‌ها، تخلفات و جرائم در بازار سرمایه توسط عموم؛

۱۶. تقویت و توسعه بهره‌گیری از مشاوره و خرد جمعی؛

۱۷. استفاده از شیوه‌های عدالت ترمیمی و میانجیگری قضایی با لحاظ شرایط قانونی؛

۱۸. انجام پیگیری‌های لازم در جهت تقویت تصمیمات قضائی مؤثر در بازار سرمایه؛

۱۹ به‌کارگیری راهکارهای پیشگیری وضعی در راستای اهداف قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد؛

۲۰. ارتقای شیوه‌های رسیدگی و برخورد با تخلفات و بهبود مستمر فرآیندها و سازوکارهای کشف، تحقیق و تعقیب جرایم بازار سرمایه.

به‌منظور اجرای سند کمیته‌های تخصصی ازجمله “کمیته فراگیر پیشگیری از وقوع تخلفات و جرائم و کارگروه‌های آن “، “کمیته تطبیق و کمیسیون‌های آن “، “کمیته عالی سیاست‌گذاری فضای مجازی “، “کمیته صیانت از حقوق شهروندی، دسترسی آزاد به اطلاعات و آموزش‌های عمومی ” تشکیل است.

انتهای پیام/