021-79276000 info@noviraco.com

سبدگردانی که به آن خدمات مدیریت سبد به انگلیسی (Portfolio Management Service) هم گفته می‌شود، در کنار صندوق‌های سرمایه‌گذاری، از مرسوم‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس هستند. بعضی‌ها فکر می‌کنند که سبدگردانی فقط مختص افراد تازه‌کار است. اما حرفه‌ای یا غیر‌حرفه‌ای فرقی ندارد، همه می‌توانند از خدمات سبدگردانی استفاده کنند. سبدگردانی فرآیندی است که طی آن فرد خبره در امر سرمایه‌گذاری بر اساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه هر سرمایه‌گذار (در قالب قراردادی مشخص، به منظور کسب سود برای سرمایه‌گذار)، سبدی مناسب او تشکیل داده و به صورت مستمر بر آن نظارت و اعمال مدیریت می‌کند (به عبارت دیگر سبدگردانی یعنی: سپردن سرمایه به فردی با نام سبدگردان که او مسئولیت مدیریت سبد سرمایه‌گذار را بر عهده می‌گیرد و با استفاده از دانش و تجربه‌اش سهم‌های گوناگون را خرید و فروش می‌کند). همچنین، با توجه به تغییر عوامل اثرگذار بر محیط سرمایه‌گذاری، تصمیمات لازم در جهت رسیدن به اهداف سبد و افزایش ارزش آن از طرف مدیر سبد اتخاذ می‌شود.

در امر سبدگردانی هرگونه سرمایه‌گذاری توسط سبدگردان مانند تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار یا افتتاح سپرده‌های بانکی، به نام شخص سرمایه‌گذار و از سبد اختصاصی او جهت کسب سود بیشتر انجام می شود. مهم‌ترین تفاوت شرکت‌های سبدگردان با سایر نهادهای مالیِ اداره‌کننده وجوه، مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک این است که این شرکت‌ها بیش از محصول‌محور بودن، مشتری‌محور نیز هستند، بدین معنی که در شرکت‌های سبدگردان ابتدا با ارزیابی ظرفیت ریسک‌پذیری و اهداف هر مشتری، نیازهای سرمایه‌گذاری وی مشخص و سپس اقدام به تشکیل سبد اختصاصی برای او می‌گردد؛ و سبدگردان همه عوامل مهم تاثیرگذار بر قیمت سهام را در نظر می‌گیرد تا به اهداف مورد نظر سبد و افزایش ارزش سهام برسد و بر اساس آن، تصمیمات لازم را می‌گیرد. سبدگردانی با استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری، برتری محسوسی نسبت به سایر معامله‌گران پیدا می‌کند. مزیت عمده سبدگردانی در استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری است. این مسأله باعث می‌گردد که تمام تصمیمات گرفته شده با دقت و بررسی لازم بر روی گزارش‌های مالی و اخبار بازار سرمایه به انجام برسد و در واقع ارجحیت و تمایز سبدگردانی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی و یا از طریق سایر نهادهای بازار سرمایه در همین نکته نهفته است.

سبدگردانی کار ساده‌ای نیست، جابه‌جا کردن سرمایه بین چند سهم و خرید و فروش آن‌ها، طوری که ریسک پایین، سود بالا و ضرر کمترین مقدار باشد، این کار نیاز به دانش و تجربه و صرف وقت دارد. برای همین شاید بعد از سال‌ها سرمایه‌گذاری و تحمل ضررهای سخت، بشود گفت یک نفر می‌تواند سبدگردان باشد و سبدگردانی کند. لازم به ذکر است که سبدگردان یک شخص حقوقی است، نه حقیقی. در حال حاضر هم فقط کارگزاری‌ها و چند شرکت سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز فعالیت در این زمینه را اخذ کرده‌اند. توافقات بین سبدگردان و سرمایه‌گذار و همچنین درصد سودی که نصیب سبدگردان می‌شود، در قالب یک قرارداد بین سبدگردان و سرمایه‌گذار ثبت می‌شود. مواردی از قبیل میزان تعهدات سبدگردان در قبال سرمایه‌گذار، میزان کارمزدی که سرمایه‌گذار به ازای دریافت خدمات باید به سبدگردان پرداخت کند و نحوه گزارش‌دهی سبدگردان به سرمایه‌گذار نیز در این قرارداد ذکر می‌شوند. همچنین میزان حداقل سرمایه برای سبدگردانی، از طرف شرکت سبدگردان تعریف می‌شود.

مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش در مورد اینکه مدیریت سبد خود را به کدام یک از سبدگردان‌های رسمی بدهیم، انتخاب مناسبترین سبد گردان است. چهار معیار زیر از مهم‌ترین نکات در انتخاب یک سبدگردان مناسب است:
الف- سابقه سبدگردان در مدیریت دارایی‌ها و میزان بازدهی کسب شده در آن‌ها
ب- دارا بودن ساختار سبدگردانی و تیم تحلیل
ج- مقدار منابع در اختیار
د- خوشنامی در بازار سرمایه

شرکت‌های سبدگردانی عملکرد متفاوتی در بازده‌های زمانی مختلف دارند، ممکن است عملکرد یک شرکت در یک بازه بسیار خوب بوده باشد اما در بازه‌ای دیگر عملکرد خوبی نداشته باشد. بنابراین برای انتخاب بهترین گزینه باید از شرکت انتخابی خود بخواهید که میزان بازدهی شرکت در بلند مدت مثلا یک بازه زمانی چهار یا پنج ساله را در اختیار شما قرار بدهد و با توجه به گذشته آن تصمیم بگیرید. در فرآیند مدیریت سبد اختصاصی در شرکت سبدگردان نوویرا، تصمیم‌گیری برای خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار تحت مدیریت، براساس اطلاعات جمع‌آوری شده در سطوح اقتصاد کلان، صنعت مربوطه و شرکت مورد نظر بر مبنای روش‌های علمی صورت می‌پذیرد. تحلیل آماری اطلاعات بر مبنای روش‌های استاندارد، بررسی دقیق تأثیرات متغیرهای مختلف موثر بر اوراق بهادار و کمی‌سازی این تغییرات جهت پیش‌بینی عایدات آتی، از جمله رویه‌های عملیاتی شرکت می‌باشد.

انتهای مطلب/