021-79276000 info@noviraco.com

امیرحسین تبیانیان مسئول فروش نفت و میعانات گازی ایران در بورس انرژی در یک نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، با اشاره به اینکه عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس دارای محدودیتی نیست، گفت: تنها‌ شرط ما برای آنکه خریدار بتواند نفت خام و میعانات گاز موردنیاز خود را از طریق بورس خریداری کند، این است که بتواند پیش‌پرداخت تعیین‌شده را بپردازد. وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها فضایی را ایجاد کرد که بتوانیم از مدل سنتی فروش نفت فاصله بگیریم، ادامه داد: از ابتدای دهه ۵۰ ما به یک شیوه همواره نفت خود را عرضه می‌کردیم و فروش نفت به سمت بازارهای سنتی بود، اما عرضه نفت از طریق بورس شیوه جدیدی است که برای شکل‌گیری آن باید کمی فرصت داد.

مسئول فروش نفت و میعانات گازی ایران در بورس انرژی اظهار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: کارشناسان و صاحب‌نظرانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند معتقدند باید به بورس نفت زمان داد تا شکل بگیرد و این‌گونه نیست که ما به‌محض آنکه اراده کنیم نفت را در بورس عرضه کنیم، مشتری وجود داشته باشد. تبیانیان با اشاره به اینکه برای شکل‌گیری بورس نفت قدم‌های مختلفی دیده‌شده است، گفت: قدم اول عرضه نفت به‌صورت فیزیکی در بورس است و پس‌ازآنکه توانستیم قدم اول را به‌خوبی برداریم، آنگاه به دنبال ابزارهای دیگری خواهیم رفت که یک نمونه آن موضوع فروش نفت به‌صورت کاغذی است که شرایط آن در حال حاضر در حال آماده‌سازی است.

وی با تأکید بر اینکه از ابتدای راه‌اندازی بورس نفت یک‌میلیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک و سنگین ایران به فروش رفته است، گفت: متأسفانه در طول این مدت نتوانستیم میعانات گازی را از این طریق به فروش رسانیم. مسئول فروش نفت و میعانات گازی ایران در بورس انرژی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس با اشاره به اینکه چه میزان زمان لازم است تا از این دوران گذار عبور کنیم، گفت: ما تمام سال ۹۸ را برای این مورد در نظر گرفته‌ایم و در پایان سال ۹۸ می‌توانیم به یک جمع‌بندی خوبی برسیم که آیا در عرضه نفت خام در بورس موفق بوده‌ایم یا خیر که هرچند هم‌اکنون توانستیم شرایط خوبی را ایجاد کنیم و برای ما این موضوع مطلوبیت داشت.

تبیانیان با تأکید بر اینکه همواره از زمانی که نفت خام در بورس عرضه شد شیوه عرضه و قیمت‌گذاری ما متفاوت بود، خاطرنشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کرد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم‌اکنون که نفت را در بورس عرضه می‌کنیم، ازنظر قیمت‌گذاری با زمانی که برای اولین‌بار نفت را عرضه کردیم تفاوت می‌کند و این‌گونه نبوده که ما از همان ابتدا یک شیوه را دنبال کنیم و همواره به دنبال اصلاح شرایط بودیم. بر این اساس من فکر می‌کنم سال ۹۸، سال خوبی برای ارزیابی شرایط فروش نفت در بورس باشد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به ارائه تخفیف به خریداران نفت گفت: همواره خریداران به دنبال دریافت تخفیف‌های بیشتر هستند، اما این‌گونه نیست که ما به هر قیمتی که آنها بخواهند نفت خام را عرضه کنیم. بالاخره این نفت متعلق به ایران است و ما نمی‌توانیم با تخفیف‌های بسیار زیاد نفت را در بورس به فروش برسانیم، زیرا ما نسبت به مردم ایران احساس مسئولیت می‌کنیم. تبیانیان در این نشست خبری با اشاره به اینکه عرضه نفت ایران در بورس انرژی از سال ۹۷ به طور رسمی و عملیاتی کلید خورد و در ابتدا تعداد عرضه‌ها محدود بود چرا که نیازمند شناسایی دقیق نیاز متقاضیان بودیم.

در انتهای سال ۹۷ بود که عرضه منظم نفت خام و میعانات گازی در رینگ بین المللی بورس انرژی در قانون بودجه سال ۹۸ کل کشور لحاظ و تبدیل به یک قانون لازم الاجرا شد؛ براساس این قانون باید نفت خام و میعانات گازی به طور ماهانه در رینگ بین المللی بورس انرژی عرضه شود. وی با اشاره به اینکه اردیبهشت ماه امسال شیوه نامه رسمی این عرضه در بورس انرژی از سوی وزیر نفت ابلاغ شد، افزود: ماهانه باید حدود دو میلیون بشکه نفت خام سبک، سنگین و میعانات گازی به‌صورت حداقلی در بورس عرضه شود. در همین راستا، تمام تلاش خود را معطوف کرده‌ایم تا این عرضه‌ها به شکل منظم انجام شود تا بازار و خریداران اطمینان یابند که دولت ایران و شرکت ملی نفت در عرضه نفت در بورس مصر است و این اقدام را به عنوان یک سیاست پایدار ادامه خواهد داد.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی اظهار داشت: براساس آئین نامه اجرایی، شرایط خاصی را برای خریداران در نظر گرفته‌ایم؛ نخست اینکه فروش نفت یا میعانات گازی در بورس انرژی بدون احراز صلاحیت خریداران انجام می‌شود؛ به این معنی که احراز صلاحیت خریداران ازنظر فنی در دستور کار ما نیست و در صورتی که مشتری بتواند پیش پرداخت و تضامین مورد نیاز مالی را انجام شود، محدودیتی برای عرضه نفت به مشتری وجود ندارد. برای مقاصد صادراتی محموله‌ها را نیز محدودیتی وجود ندارد، به جز صادرات نفت ایران به رژیم صهیونیستی که خط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی با تأکید بر اینکه اطلاعات خریداران حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی نفت ایران کاملاً محرمانه باقی می‌ماند ادامه داد: البته تمامی اطلاعاتی معاملاتی در بورس انرژی محرمانه هستند اما با توجه به شرایط کنونی و همچنین برای بالا بردن ضریب اطمینان خریداران، طی هماهنگی که با سازمان بورس داشتیم، اطلاعات خریداران از سامانه‌های اطلاعاتی بورس خارج شده و شکل فیزیکی به خود می‌گیرد. به گفته تبیانیان، در راستای ایجاد جذابیت قیمتی، نرخ صادراتی نفت ایران به مقصد مدیترانه که ارزان‌ترین نرخ صادراتی برای محموله‌های نفتی ایران محسوب می‌شود را به عنوان پایه قیمتی قرار داده‌ایم و مشتریان بر اساس این قیمت پایه، قیمت مورد نظر خود را روی تابلو اعلام می‌کنند و در صورت موافقت با قیمت مطرح شده تخفیف مورد نظر اعمال می‌شود.

نرخ در نظر گرفته شده برای میعانات گازی ایران نیز بر اساس شاخص نفت دبی است و قیمت پایه میعانات را ۹۵ درصد نفت خام دبی در نظر گرفته‌ایم که به این ترتیب به‌صورت پیش فرض ۵ درصد تخفیف برای میعانات اعمال کرده‌ایم. نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در مورد شرایط بارگیری محموله‌های مورد نظر نیز توضیح داد: برای تحویل و حمل محموله‌های نفت خام، سه شیوه پیش بینی شده است: بارگیری از پایانه صادراتی خارک، کشتی به کشتی و بارگیری محموله به‌صورت زمینی از محل پالایشگاه تبریز و با حداقل هزار بشکه. البته حمل زمینی از پالایشگاه تبریز برای محموله‌های کوچک خواهد بود. درباره میعانات گازی نیز امکان بارگیری از منطقه عسلویه، کشتی به کشتی و تحویل زمینی از بندرعباس با میزان حداقلی هزار بشکه وجود دارد.

وی با اعلام اینکه ۶ درصد ارزش کل محموله باید توسط مشتری پیش پرداخت شود، افزود: این پیش پرداخت می‌تواند به‌صورت نقدی یا اعتباری باشد که در صورت پرداخت اعتباری، تضامین ارائه شده باید مورد تأیید شرکت ملی نفت ایران قرار گیرد. وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تلویزیون بلادی عراق درباره اینکه آیا پرداخت‌ها باید با دلار آمریکا صورت گیرد یا ارز دیگری مبنای کار است، گفت: ایران یک سبد ارزی از جمله ریال ایران، یوآن، یورو و درهم را برای پرداخت‌ها در نظر گرفته است و دلار آمریکا در این سبد وجود ندارد. تبیانیان ادامه داد: متقاضیان ۹۰ روز پس از بارگیری زمان برای تسویه حساب دارند.

تبیانیان در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا دولت ایران و شرکت ملی نفت سیاست عرضه نفت خام در بورس را ادامه خواهد داد یا یک اقدام مقطعی است، توضیح داد: عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ بین المللی بورس انرژی تبدیل به یک تکلیف قانونی شده است و قطعاً عرضه در بورس انرژی اقدامی پایدار خواهد بود. نفت ایران کالایی شناخته شده و معتبر در سطح بین المللی است به این ترتیب حضور این کالا در بورس انرژی موجب اعتباربخشی بیشتر به این بورس می‌شود و انتظار داریم که این اقدام موجب توانمندتر شدن بورس نفت ایران شود. البته انتظار نداریم در کوتاه مدت فروش نفت در بورس جایگزین فروش سنتی شود و در حقیقت هدف مانارتقا ابزارهای بورسی به عنوان یک نوع از روش فروش نفت است.

اصل عرضه پایدار سرلوحه اقدامات ماست به این ترتیب که هیچ هفته‌ای بدون عرضه باقی نمانده است حتی اگر روز عرضه که سه شنبه هر هفته است، در داخل ایران تعطیلی رسمی باشد، روز دیگری در هفته عرضه را انجام داده‌ایم. البته به عقیده ما بهتر است حجم عرضه را کاهش دهیم چرا که عرف عرضه در بورس این است که متناسب با تقاضا، عرضه صورت گیرد ولی با توجه به اینکه عرضه نفت در بورس انرژی در ایران اقدامی جدید است، جهت اطمینان بخشی به مشتریان عرضه را هر هفته انجام می‌دهیم. یکی از امتیازات بزرگی که عرضه نفت در بورس دارد این است که کارگزاری‌های بورس انرژی در سراسر کشور تبدیل به بازوهای بازاریابی برای نفت ایران شده‌اند که به خودی خود پتانسیل قابل توجهی را برای فروش نفت فراهم می‌کند.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در پاسخ به سوالی در ارتباط با فقدان حساب ارزی برای پرداخت‌های مشتریان توضیح داد: شرکت سرمایه گذاری مرکزی امکان تسویه ارزی در داخل کشور را فعال کرده است و برای ایجاد حساب‌های ارزی خارج کشور نیز در حال فراهم کردن امکانات مورد نیاز است.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چطور با وجود اینکه محدودیتی برای مقصد صادراتی نفت و میعانات گازی عرضه شده در نظر ندارید چطور محدودیت فروش نفت به رژیم صهیونیستی را که خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است، اعمال می‌کنید؟ توضیح داد: شیوه نامه عرضه نفت در بورس برای ما به منزله یک قرارداد محسوب می‌شود به این معنا که خریداری که تحت قوانین این شیوه نامه به خرید نفت خام یا میعانات گازی ایران می‌پردازد در صورتی که اقدام به صادرات این محموله‌ها به رژیم صهیونیستی کند و این اقدام برای ایران محرز شود، طبق این شیوه نامه موضوع را در سطح بین المللی پیگیری حقوقی خواهیم کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی اقدامی جدید است و بطور طبیعی تا رسیدن به نقطه مطلوب و برای اینکه مشتریان و متقاضیان بتوانند شرایط خود را با این عرضه‌ها تطبیق دهند، زمان می‌برد؛ بنابراین فضای تحریم تأثیر خاصی بر میزان استقبال مشتریان و خریداران نداشته است.

انتهای پیام/