021-79276000 info@noviraco.com

به نقل از سایت خبری تریدینگ اکونومیک شاخص‌های بازار سهام ایالات متحده روز جمعه را با رشد به پایان رساندند و طی این روز S&P500 رکورد جدیدی را ثبت کرد. همچنین طی هفته گذشته شاخص‌های مهم وال استریت بیشترین بازدهی را از ماه نوامبر رقم زدند. افزایش امیدها به تصویب بسته حمایتی ۱.۹ تریلیون دلاری مورد نظر جو بایدن، گزارش منتشر شده از وضعیت اشتغال و کاهش کسری تجاری این کشور از جمله عوامل تأثیرگذار در این رشد به شمار می‌روند.

 روز جمعه سنای آمریکا برنامه بودجه‌ای را تصویب کرد که طبق آن دموکرات‌ها این اختیار را دارند که بسته ۱.۹ تریلیون دلاری موردنظر بایدن را بدون دخالت جمهوری خواهان تأیید کنند. همچنین اعضای مجلس نمایندگان اعلام کرده‌اند که طرح پیشنهادی بایدن را تا آخر این ماه به رأی خواهند گذاشت. از سوی دیگر به گزارش اداره آمار اشتغال ایالات متحده که روز جمعه منتشر شد، در طول ماه ژانویه ۴۹ هزار شغل جدید در این کشور ایجاد شده و نرخ بیکاری با افت ۰.۴ درصدی به ۶.۳ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در طول ماه دسامبر ۲۷۷ هزار شغل در این کشور از دست رفته بود.

همچنین به گزارشی که اوایل روز جمعه منتشر شد، کسری تجاری ایالات متحده در ماه دسامبر با ۲.۴ میلیارد افت به رقم ۶۶.۶ میلیارد دلار کاهش یافته است. میزان صادرات در طول این ماه ۳.۴ درصد رشد داشته و معادل ۱۹۰ میلیارد دلار اعلام شده است. همچنین میزان واردات این کشور با ثبت رشد ۱.۵ درصدی، برابر ۲۵۶.۶ میلیارد دلار گزارش شده است. شاخص داوجونز روز جمعه با ۹۲ واحد افزایش به سطح ۳۱،۱۴۸ واحدی رسید و رشد ۰.۳ درصدی را تجربه نمود. همچنین S&P500 با ثبت رشد ۰.۱۵ درصدی و رسیدن به محدوده ۳۸۸۷ واحد رکورد جدیدی را رقم زد. نزدک نیز با رشد ۰.۶ درصدی به سطح ۱۳،۸۵۶ واحد رسید. به این ترتیب در طی هفته گذشته هر کدام از سه شاخص داوجونز، S&P500 و نزدک به ترتیب ۳.۹، ۴.۷ و۶ درصد رشد را تجربه نموده‌اند.