021-79276000 info@noviraco.com

به گزارش سایت خبری تریدینگ اکانومیک هر سه شاخص اصلی بازار سهام در ایالات متحده روز جمعه را با سقف‌های تاریخی به پایان رساندند. مهر تایید کنگره آمریکا بر انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور و همچنین موفقیت دموکرات‌ها در به دست آوردن اکثریت سنا، از نگاه سرمایه‌گذاران به معنی بسته حمایتی بیشتر برای اقتصاد بوده و موجب رغبت آن‌ها به بازارهای سهام شده است. روز گذشته جو منشن سناتور دموکرات در اظهار نظری عنوان کرد که مسلما از بسته حمایتی بیشتر حمایت نخواهد کرد. در واکنش به این موضوع، جو بایدن اعلام کرد که وی بسته حمایتی معادل تریلیون‌ها دلار را برای اقتصاد آمریکا در نظر گرفته است. رشد بازارهای سهام در حالی اتفاق افتاد که طبق آخرین گزارش‌ها از وضعیت اشتغال آمریکا، در ماه دسامبر حدود 140 هزار شغل در اقتصاد این کشور از بین رفته است. عمده مشاغل از دست رفته در حوزه صنایع تفریحات و سرگرمی، گردشگری، آموزش خصوصی و همچنین بخش دولتی این کشور بوده اند. با این حال تعداد مشاغل ایجاد شده در بخش صنایع تولیدی بیش از انتظار بوده و نرخ بیکاری آمریکا نیز در محدوده 6.7 درصدی، سطح اعلام شده برای ماه قبل باقی مانده است.
به این ترتیب شاخص صنعتی داوجونز روز جمعه با ثبت 57 واحد و 0.2 درصد رشد به سطح 31،098 واحدی رسید. شاخص S&P500 با 21 واحد معادل 0.6 درصد رشد، رکورد 3،825 واحد را به ثبت رساند. نزدک نیز 135 واحد، معادل 1 درصد، بالاتر از روز قبل بسته شد و رکورد 13،202 واحد را به جا گذاشت. به این ترتیب طی هفته ای که گذشت، هر کدام از سه شاخص داوجونز، S&P500 و نزدک به ترتیب 1.6 ، 1.8 و 2.4 درصد بازدهی داشته‌اند.
همچنین اتفاقت سیاسی هفته گذشته تقویت دلار و افزایش نرخ بازده اسناد خزانه را به همراه داشته که موجب ریزش 3.3 درصدی طلا در روز جمعه و رسیدن آن به محدوده زیر 1850 دلار برای هر اونس شده است. همچنین روز گذشته نقره با 5 درصد افت به محدود 25.78 دلار رسید.