021-79276000 info@noviraco.com

آمار وزارت بازرگانی ایالات متحده رکوردزنی تورم آمریکا و ثبات مخارج مصرف‎‌کنندگان آمریکایی در ماه مه نسبت به ماه قبل را نشان می‌دهند. همچنین بازبینی رقم گزارش شده از مخارج مصرف‌کنندگان برای ماه آوریل خبر از ۰.۹ درصد افزایش می‌دهد. بنابه نظرسنجی که توسط خبرگزاری رویترز از اقتصاددانان این کشور انجام شده بود، انتظار می‌رفت مخارج مصرف‌کنندگان آمریکایی در ماه مه رشد ۰.۴ درصدی را تجربه کند. نکته قابل توجه در این آمار، افزایش مخارج صرف شده برای بخش خدمات است به گونه‌ای که هزینه خانوارها در حال انتقال از بخش کالا به بخش خدمات می‌باشد که خود می‌تواند نویدبخش رشد قوی اقتصادی برای ادامه ۲۰۲۱ و همچنین ۲۰۲۲ باشد.

همچنین مخارج صرف شده برای بخش خدمات که دو سوم کل مخارج خانوارها را تشکیل می‌دهد، ۰.۷ درصد رشد داشته است. بخش تفریحات و سرگرمی، رستوران‌ها و هتلداری بیشترین سهم از این رشد را داشته‌اند. در مقابل مخارج صرف شده برای کالاها ۱.۳ درصد اُفت داشته است که در این میان بیشترین میزان اُفت مربوط به وسایل نقلیه موتوری بوده است که از محدودیت‌های تولید این کالاها به واسطه کمبود مواد نیمه‌رسانا ناشی شده است. همچنین کاهش ۱۱.۷ درصدی پرداخت‌های مستقیم دولت به خانوارها که منجر به کاهش ۲ درصدی درآمد شخصی شده، می‌تواند از عوامل مؤثر در کاهش مخارج مصرفی باشد. درآمد شخصی شهروندان ایالات متحده در ماه آوریل نیز ۱۳.۱ درصد افت داشته است.

با وجود موارد بیان شده اقتصاددانان بر این باورند که با واکسینه شدن ۱۵۰ میلیون آمریکایی و آغاز مسافرت‌ها، رستوران رفتن‌ها و بازگشایی اقتصادی مخارج مصرف‌کنندگان در ماه‌های آینده افزایش خواهد یافت. همچنین افزایش ثروت خانوارها به واسطه رشد قیمت‌های سهام و املاک نیز از جمله عواملی است که می‌تواند بر افزایش مخارج مصرف‌کنندگان دامن بزند. از سوی دیگر شاخص قیمت PCE که شاخص مورد قبول فدرال رزرو برای تعیین تورم می‌باشد، در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ماه مه تورم آمریکا ۳.۴ درصد رشد داشته است که بیشترین میزان رشد از آوریل ۱۹۹۲ به حساب می‌آید.

همچنین میزان رشد شاخص قیمت برای ماه آوریل برابر ۳.۱ درصد گزارش شده بود. با این حال تحلیلگران معتقدند که سطح تورم نقطه به نقطه برای نیمه دوم سال در محدوده ۳ درصد باقی خواهد ماند و تورم ایالات متحده به صورت افسار گسیخته نخواهد بود. همچنین بنابه مطالعه دانشگاه میشیگان سطح تورم انتظاری سالانه، از قله ۱۰ ساله ۴.۶ درصدی ماه مه، در ماه ژوئن به ۴.۲ درصد کاهش یافته است. تورم انتظاری ۵ تا ۱۰ ساله نیز نسبت به ماه قبل کاهش داشته و از ۳ درصد به ۲.۸ درصد رسیده است.

انتهای پیام/