021-79276000 info@noviraco.com

به نقل از سایت اینوستینگ نرخ‌های ریپوی یک شبه و تأمین مالی یک شبه ایمن (SOFR ) روز جمعه از کف نه ماهه‌ای که در آن قرار داشتند، اندکی رشد کرد. با این حال تحلیلگران معتقدند این رشد موقتی و ناپایدار خواهد بود و روند کلی این نرخ‌ها همچنان نزولی خواهد ماند.

روز جمعه نرخ ریپوی یک شبه در ایالات متحده به صفر درصد افزایش یافت، این در حالی است که طی روز معاملاتی قبل این نرخ به ۰.۰۵- درصد رسیده بود که کمترین میزان از آوریل سال گذشته به شمار می‌رود. از سوی دیگر SOFR که یکی دیگر از سنجه‌های تعیین کننده نرخ وام‌گیری یک شبه با وثیقه گذاشتن اوراق خزانه، به حساب می‌آید، روز پنج‌شنبه در محدوده ۰.۰۱ درصد قرار داشت که کمترین میزان از ماه مه سال گذشته به شمار می‌رود و طی روز جمعه به ۰.۰۳ درصد افزایش یافت. SOFR اکنون نرخ مرجع بهره بین بانکی به حساب می‌آید و جای LIBOR را گرفته است.

بازار در حال حاضر به واسطه خرید مکرر دارایی‌ها توسط فدرال رزرو و بسته‌های حمایتی دولت ایالات متحده، با حجم انبوهی از وجوه نقد مواجه شده است. همچنین دولت ایالات متحده به منظور تأمین مالی بسته‌های حمایتی، بیشتر به انتشار اسناد با سررسیدهای بلندمدت روی آورده است که موجب کاهش نرخ بازده اوراق کوتاه مدت و قراردادهای ریپو شده است. به طوری که به گفته یکی از تحلیلگران  در حال حاضر حجم وجوه نقد بالایی در اقتصاد وجود دارد و در مقابل وثیقه موجود بسیار ناچیز است. به عنوان مثال هفته گذشته حجم اسناد خزانه کوتاه مدت سررسید شده ۱۰۲ میلیارد دلار بیشتر از اسناد خزانه جدیدا منتشر شده، بوده است که خود بحران نسبت وجه نقد به وثیقه در بازارهای ریپو را بدتر می‌کند.