021-79276000 info@noviraco.com

به نقل از سایت ماینینگ بنا به گزارشی که مؤسسه رتبه‌بندی فیچ (Fitch Ratings) منتشر کرده انتظار می‌رود تولید سنگ آهن در جهان بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ به طور متوسط سالانه ۲.۴ درصد رشد داشته باشد. این در حالی هست که تولید این ماده معدنی طی پنج سال گذشته سالانه به طور متوسط ۲ درصد کاهش داشته است. به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود تولید سنگ آهن در سال ۲۰۲۵، ۳۷۸ میلیون تن بیشتر از تولید سال ۲۰۲۰ باشد که این میزان برابر کل تولید روسیه و هند در سال گذشته به حساب می‌آید. برای سال‌های ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۰ نیز انتظار می‌رود که به دنبال افت تدریجی قیمت، متوسط رشد سالانه تولید جهانی سنگ آهن به ۰.۴ درصد کاهش یابد. 

 بنا به گزارش، عمده این افزایش تولید در برزیل و استرالیا رقم خواهد خورد. همچنین انتظار می‌رود میزان تولید چین پس از کاهشی که طی سال‌های گذشته تجربه کرده، به ثبات برسد. به این ترتیب برآورد می‌شود تأثیر کاهشی چین بر روی میزان تولید جهانی سنگ آهن کاهش بیابد. همچنین بنا به این گزارش انتظار می‌رود به دنبال کاهش درجه خلوص معادن موجود در چین و افزایش بهای تمام شده استخراج سنگ آهن، شرکت‌های معدنی چینی سرمایه‌گذاری خود را در معادل خارجی افزایش دهند.

انتظار می‌رود تولید سنگ آهن برزیل که طی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ با افت همراه شده بود افزایش یابد. بهای تمام شده پایین، وجود زیرساخت‌های مناسب و کیفیت بالای سنگ آهن تولیدی این کشور که مورد استقبال فولادسازان چینی قرار گرفته، زمینه‌ساز تولید بیشتر در برزیل خواهد شد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که سنگ آهن تولیدی برزیل طی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ سالانه به طور متوسط ۵.۹ درصد افزایش یابد و میزان تولید سالانه از ۳۹۱ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ به ۵۲۱ میلیون تن در سال ۲۰۲۵ افزایش یابد.

بنا به پیش‌بینی مؤسسه فیچ، تولید سنگ آهن استرالیا نیز بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ سالانه به طور متوسط ۱.۷ درصد افزایش خواهد یافت. اگرچه این میزان در مقایسه با رشد متوسط ۳.۴ درصدی که تولید سنگ آهن استرالیا طی ۵ سال گذشته تجربه کرده، کمتر است، اما با احتساب همین رشد هم میزان تولید این کشور در سال ۲۰۲۵، ۸۴ میلیون تن بیشتر از ۲۰۲۰ خواهد بود.   قیمت سنگ آهن طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه به دنبال رکوردزنی تولید فولاد در چین و برنامه دولت این کشور برای کاهش تولید مواد اولیه به علت ملاحظات محیط زیستی مجددا با رشد همراه شد.