021-79276000 info@noviraco.com

محمدرضا پور ابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در خصوص تصویب حذف چهار صفر از پول ملی در دولت، اظهار داشت: با حذف ۴ صفر از پول ملی نحوه محاسبه ساده‌تر می‌شود. کمیسیون اقتصادی بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی را آغاز کرده که یکی از مواد این طرح حذف صفر است و با این اقدام، تمام محاسبه‌های بخش حسابداری تغییر یافته و اسناد و مدارک عوض می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حذف ۴ صفر از پول ملی هیچ تغییری در شرایط اقتصادی همچون تورم، رکود و قدرت خرید مردم نمی‌گذارد. با توجه به هزینه‌های بالای حذف صفر و انتقال از محاسبه‌های عددی قبلی به جدید، محاسبه‌ها باید بر اساس ۴ صفر انجام شود.

پور ابراهیمی ادامه داد: با حذف ۴ صفر فقط ساده‌سازی عددها صورت می‌گیرد و تقریب عددها آسان‌تر می‌شود، بر این اساس مجلس با حذف ۴ صفر موافق تر بوده و در طرح بانکداری به آن توجه کرده است. پس از تصویب طرح بانکداری در مجلس بازه زمانی کوتاه مدتی در نظر گرفته می‌شود تا انتقال از پول ملی کنونی به پول ملی جدید انجام شود. این بحث از مدت‌ها قبل مطرح بوده و حذف چهار صفر گرچه در وضعیت اقتصادی تاثیری ندارد، اما اعضای کمیسیون اقتصادی با توجه به تاثیر مثبت آن در محاسبات، با کلیات طرح موافق هستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر همین اساس عنوان بیان کرد: با حذف ۴ صفر یک دلار حدود ۱۰ تومان ارزش دارد که یک رابطه واحدی ایجاد می کند. «حذف صفر از پول ملی هزینه های زیادی به بودجه وارد می کند چراکه بر این اساس سیستم های حسابداری و اسکناس ها باید تغییر یابد، به همین دلیل حذف یک صفر ارزش نداشته و باید حذف ۴ صفر صورت گیرد.»

حذف صفر از پول ملی هیچ اثری در اقتصاد و قدرت خرید مردم و تورم ندارد و فقط نحوه محاسبات ما و نحوه نگهداری حساب‌ها و مقایسه عددها و پول ملی با ارزهای خارجی را ساده‌تر می‌کند. این لایحه است و اگر دولت نظری در این خصوص دارد باید لایحه آن را به مجلس ارائه کند تا مجلس آن را بررسی کرده و به تصویب برساند؛ البته اینگونه هم نیست که طی این چند روز حذف ۴ صفر عملیاتی شود و ارتباطی به این مسئله ندارد و نیازمند روال قانونی است.

انتهای پیام/