021-79276000 info@noviraco.com

محمدعلی دهقان دهنوی در مورد اینکه واگذاری شرکت‌های دولتی به روش بلوکی و نقدی خریدار ندارد، گفت: با توجه به عدم اقبال بخش خصوصی از عرضه شرکت‌های دولتی در بورس و فرابورس، روش‌های جدید واگذاری این شرکت‌ها دنبال می‌شود. وی تأکید کرد: سعی می‌کنیم در هیات واگذاری روش‌های متنوع‌تری برای واگذاری باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های اقتصادی دولتی استفاده کنیم، ازجمله این روش‌ها صندوق‌های قابل معامله بورسی موسوم به ETF ها است که شرکت‌های دولتی از آن طریق به بخش خصوصی واگذار شوند. بنا بر مصوبه هیات واگذاری مقرر شد، باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ ازجمله ۶ پالایشگاه، ۲ بانک، ۲ شرکت بیمه‌ای، ۲ شرکت خودروسازی و شرکت‌های دیگر به ارزش کل ۵۴ هزار میلیارد تومان از طریق بورس و فرابورس به قیمت تابلوی معاملات بعلاوه ۲۰ درصد (به خاطر سهام مدیریتی) واگذار شود که تاکنون ۵ شرکت در بورس و فرابورس عرضه بلوکی داشته‌اند که خریداری برای آن‌ها پیدا نشده است.

دهقان دهنوی همچنین در مورد حذف ۴ صفر از پول ملی و تغییر واحد ملی از ریال به تومان گفت: در صورت تصویب نهایی در مجلس، ۴ صفر از پول ملی حذف می‌شود و هر هزارتومانی فعلی که ۱۰ هزار ریال است، در واحد پول جدید به یک تومان تبدیل می‌شود، اما برای کالاهایی که زیر این رقم خریدوفروش می‌شود، واحد کوچک‌تر پارسه تعریف می‌شود که هر یک تومان جدید معادل ۱۰۰ پارسه باشد. وی گفت: کالایی که مثلاً به قیمت ۵۰۰ تومان فعلی است، با تغییر واحد پول ملی به مقدار نیم تومان جدید خواهد بود؛ یعنی ۵۰ پارسه برای خرید آن باید پرداخت شود. معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد گفت: واحد پول جدید به‌عنوان تومان و حذف ۴ صفر از پول ملی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و چون دولت آن را پیشنهاد کرده با آن موافق است.

دهقان دهنوی در پاسخ به این پرسش که آیا با وضع تورمی موجود، واحد تومان به سرنوشت ریال دچار می‌شود، گفت: بله با روند تورمی کنونی تومان جدید نیز در آینده به سرنوشت ریال دچار می‌شود و ارزش خود را از دست می‌دهد؛ بنابراین باید تورم کنترل شود. وی برای کنترل تورم گفت: حذف صفر کار کوتاه‌مدت است و برای کنترل تورم باید ساختارهای اقتصاد و تولید درست شود. معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد همچنین در مورد کمک به وضعیت مسکن مردم گفت: راهکارهای کوتاه‌مدت برای کمک به اجاره مسکن است و برای بلندمدت باید اقتصاد مسکن سر جای خود قرار گیرد و تولید و عرضه مسکن رونق بگیرد.

انتهای پیام/