021-79276000 info@noviraco.com

طبق گزارش مؤسسه IHS Markit شاخص PMI تولیدی ایالات متحده در ماه آوریل به ۶۰.۶ واحد افزایش یافته که فراتر از پیشبینی ۶۰.۵ واحدی اهالی بازار بوده است. مقدار این شاخص برای ماه مارس برابر ۵۹.۱ واحد گزارش شده بود. مقدار ثبت شده برای PMI بخش تولیدی این کشور بیانگر رکورد جدید در رشد فعالیت‌های صنعتی برای یک ماه گذشته می‌باشد. با این حال بسیاری از تولیدکنندگان اعلام کرده‌اند، به علت کمبود مواد اولیه بخش بالایی از ظرفیت تولید بیکار مانده است.

همچنین به موجب این گزارش شاخص PMI تولیدی انگلیس نیر به ۶۰.۷ افزایش یافته که فراتر از پیشبینی ۵۹ واحدی اهالی بازار بوده است. مقدار این شاخص برای ماه مارس نیز برابر ۵۹ واحد گزارش شده بود. رقم ثبت شده برای ماه آوریل نشان‌دهنده بالاترین میزان رشد فعالیت‌های صنعتی از جولای ۱۹۹۴ می باشد. در حوزه یورو نیز شاخص PMI تولیدی رکورد ۶۳.۳ واحدی را از خود به جای گذاشته که باز هم فراتر از پیش بینی ۶۲ واحدی اهالی بازار بوده است.

گزارشات منتشر شده از وضعیت PMI اقتصادهای بزرگ از جمله عواملی است که زمینه ساز تداوم رشد قیمت مس شده است. قیمت مس روز جمعه به ۹،۵۶۰ دلار برای هر تن رسید که بالاترین میزان از سال ۲۰۱۱ به حساب می آید. علاوه بر گزارش‌های امیدوارکننده در خصوص PMI اقتصادهای بزرگ، توزیع سریع واکسن و بسته های حمایتی و زیرساختی جو بایدن از جمله عواملی است در افزایش قیمت مس مؤثر بوده است. دو مؤسسه مالی بزرگ گلدمن ساچز و سیتی بانک پیش‌بینی خود از مصرف مس برای امسال و در بلندمدت به واسطه نقشی که در ایجاد دنیای بدون کربن ایفا می‌کند، افزایش داده‌اند. گلدمن ساچز در گزارشی با عنوان “مس، نفت آینده” که روز دوشنبه منتشر کرد، قیمت مس را برای ۱۲ ماه آینده، برابر ۱۱،۰۰۰ دلار برای هر تن پیش‌بینی کرده است. همچنین در این گزارش قیمت مس برای سال ۲۰۲۵ را برابر ۱۵،۰۰۰ پیش بینی شده است. شاخص دلار امریکا نیز با وجود گزارش های امیدوارکننده از وضعیت PMI این کشور، روز جمعه در محدوده ۹۱ واحد قرار گرفت و برای سومین هفته متوالی با افت همراه بود.