021-79276000 info@noviraco.com

معاملات صبح چهارشنبه در بازارهای شرق آسیا و در آستانه نشست فدرال رزرو موجب رشد قیمت طلا گردیده است. به سبب این امر ارزش طلا از مرز روانی ۱۸۰۰ دلار بالاتر رفته است. قیمت نزدیک ترین سررسید قراردادهای آتی طلا با  ۰.۳۶ درصد افزایش به ۱۸۰۶.۳۵ دلار برای هر اونس رسید. این در حالی است که روز چهارشنبه شاخص دلار نیز اندکی رشد کرده است ولی همچنان پایین‌تر از سقف ۳.۵ ماهه هفته گذشته قرار دارد. لازم به ذکر است که طی معاملات روز سه‌شنبه عمده فلزات گران بها از جمله نقره، پالادیوم و پلاتین با افت نسبتاً شدید همراه شدند. نقره با ۲.۴۸ درصد افت به ۲۴.۵۷ دلار به هر اونس رسید که کمترین میزان طی ۴ ماه گذشته می‌باشد. همچنین قیمت هر اونس پلاتین نیز پس از کاهش ۱.۸۱ درصدی بر روی ۱۰۴۹.۲۵ دلار قرار گرفت. پالادیوم نیز با افت ۲.۳۹ درصدی مواجه شد و به ۲۵۹۹.۳ دلار برای هر اونس رسید. در این میان رشد قیمت طلا ۰.۱۱ درصد بوده است که موجب افزایش قیمت آن به ۱۷۹۹.۷۷ دلار شده است.

انتشار گزارشی توسط Commerzbank آلمان مبنی بر افزایش خرید طلا از سوی دولت چین در نیمه اول سال میلادی جاری از جمله عواملی است که خریدارن را به این فلز گرانبها سوق داده است. بنا به این گزارش در ماه ژوئن به طور خالص ۳۱ تن طلا از هنگ کنگ وارد چین شده است که ۹ تن بیشتر از ماه مه بوده است و دومین رکورد از دسامبر ۲۰۱۹ به حساب می‌آید. افت قیمت طلا در نیمه دوم ماه ژوئن از جمله عواملی بوده که تقاضای چین را افزایش داده است. همچنین بنا به این گزارش در نیمه اول امسال ۱۳۰ تن طلا از هنگ کنگ و ۱۰۰ تن از سوئیس به چین منتقل شده است. از سوی دیگر وضعیت آمارها در هند که دومین مصرف‌کننده بزرگ طلا در دنیا به حساب می آید نشان دهنده ضعف تقاضای فلز زرد در این کشور می باشد. میزان واردات طلای هند در ماه ژوئن تنها ۱۶.۵ تن گزارش شده است که ۵ تن بالاتر از ماه مه بوده است.

انتشار آمار شاخص اعتماد مصرف‌ کننده آمریکا و پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان توسط صندوق جهانی پول از جمله داده‌های با اهمیت روز سه‌شنبه بود. طبق گزارش Conference Board ایالات متحده، شاخص اعتماد مصرف‌کننده این کشور در ماه جولای به ۱۲۹.۱ واحد رسید که بالاترین میزان طی ۱۷ ماه گذشته و فراتر از پیش‌بینی ۱۲۳.۹ تحلیلگران بلومبرگ به شمار می‌رود. به این ترتیب این شاخص برای ششمین ماه متوالی با رشد همراه بوده است. مقدار این شاخص برای ماه گذشته و پس از بازنگری برابر ۱۲۸.۹ واحد اعلام شده بود. همچنین صندوق جهانی پول نیز پیش‌بینی خود از وضعیت رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۱ را از ۶ درصد تغییر نداد. اما در این پیش‌بینی رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته با توجه به سرعت بالای واکسیناسیون در این کشورها به سمت بالا تعدیل شده است. در مقابل اما پیش‌بینی این مؤسسه از رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه، اقتصادهای نوظهور و کشورهای آسیای شرقی به علت ضعف این کشورها در توزیع واکسن، کاهش یافته است.

انتهای پیام/