021-79276000 info@noviraco.com

نگاهی بر تابلوی آتی کالا نشان می‌دهد که تکانه‌های ارزی به عنوان سیگنالی اثرگذار در بازار آتی کالا عمل می‌کنند چرا که عموم قراردادهای فعال بر تابلوی آتی بورس کالا همگرا با صعود بهای ارز در بازار آزاد نوسان مثبت نرخ را تجربه کرده‌اند. همچنین اگر ورود دلار به فاز صعودی، سیگنالی افزایشی برای عموم بازارهای کالایی باشد می‌توان افزایش نرخ در بازار ابزارهای مالی بورس کالا را نیز محتمل دانست. رشد بهای آزاد ارز، تاکنون یکی از داده‌های اصلی اثرگذار بر بازارهای مالی بوده اما رشد بازار آتی در مقایسه با بازار سهام در کنار نوسان نرخ در بازار ابزارهای مالی همچون گواهی و صندوق‌های طلا نشان می‌دهد، ذهنیت معامله‌گران این بازار هنوز از رشد قدرتمند قیمت‌ها حکایت نمی‌کند.

در روزهای اخیر روند صعودی قیمت‌ها باعث شد تا رشد نرخ‌های جذابی به ثبت برسد. بنابراین استفاده از این روند صعودی به منظور حفظ سود کسب شده، می‌تواند به عنوان داده‌ای برای عدم‌رشد قدرتمند قیمت‌ها تلقی شود. اینکه بازار آتی رفتار جدیدی از خود نشان می‌دهد، حتی به جریان صعودی بهای ارز کم‌توجه است، به معنی این احتمال تلقی می‌شود که ورود ابزارهای مالی جدید همچون آتی صندوق طلا، سیگنال روانی و فنی مهمی به بازار صادر کرده که در کنار طمع کسب سود، اما منطقی‌تر شدن معاملات را به همراه داشته که نشانه‌ای جدید از بلوغ فعلی رفتار معامله‌گران است. در هر حال در شرایطی که اهرم‌های مالی امکان کسب سود منطقی و معقول در مقایسه با سایر بازارها را مخابره می‌کند، رفتار فعلی معامله‌گران و همین نوسان مقطعی در سطوح قیمت بالای فعلی یک گزینه خوب برای سودآوری به شمار می‌رود.

البته تجربه نشان داده نوسان بهای آزاد ارز یا شاخص بورس، دو سیگنال مهم برای تورم انتظاری در بازارها به شمار می‌رود. بنابراین استمرار رشد نرخ در این دو بازار خود محرکی برای نوسان قیمت‌ها در بازار آتی نیز محسوب خواهد شد. از سوی دیگر قیمت‌های بالای فعلی در بازار آتی بورس کالا به معنی آن است که رشد بیشتر قیمت‌ها به محرک‌های قدرتمندی نیاز دارد که مشخص نیست این فاکتورها نصیب بازار آتی خواهد شد یا خیر. ورود و خروج نقدینگی به بازار آتی در کنار افزایش پایه پولی در ماه‌های گذشته همچنین جرقه‌های زیرپوستی تورم انتظاری در کشور و احتمال اثرگذاری کسری بودجه بر داده‌های پولی و مالی، همگی مواردی است که آینده این بازار را تعیین خواهد کرد. از سوی دیگر رشد پیشین قیمت‌ها در کنار افزایش بهای آزاد ارز می‌تواند این گونه استنباط شود که اثر رشد پایه پولی در اردیبهشت بر رشد قیمت‌های خرداد منعکس شده و شاید رشد نرخ‌های پیش رو به داده‌های بیشتری نیاز دارد.

انتهای پیام/ منبع