021-79276000 info@noviraco.com

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با بیان اینکه استراتژی بورس کالای ایران تکمیل زنجیره ابزارهای مالی و اوراق بهادار مبتنی دارایی‌های مختلف است و نظر به راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده زیره سبز، معاملات قراردادهای آتی این محصول نیز بر مبنای همین استراتژی به‌زودی در بازار مشتقه راه‌اندازی خواهد شد.

علیرضا ناصرپور با بیان اینکه بحث‌های مقدماتی راه‌اندازی این معاملات انجام‌شده و تأییدیه‌های لازم از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت شده است، گفت: در همین راستا ۱۱ تیرماه جلسه‌ای با حضور کارگزاران برگزار شده تا معاملات قراردادهای آتی زیره سبز با راه‌اندازی یک سررسید به‌زودی در بورس کالا کلید بخورد. این قرارداد احتمالاً با سررسید تحویل مرداد و یا شهریورماه ۹۸ راه‌اندازی خواهد شد و اندازه هر قرارداد معادل ۱۰۰ کیلوگرم زیره سبز درجه‌یک در نظر گرفته خواهد شد. همچنین استاندارد زیره سبز در نظر گرفته‌شده برای قراردادهای آتی کاملاً مطابق با استانداردهای معاملات گواهی سپرده زیره سبز است و انبارهای پذیرش‌شده برای معاملات گواهی سپرده کالایی این محصول مرجع تحویل کالا در قراردادهای آتی خواهد بود.

وی در خصوص میزان وجه تضمین اولیه لازم برای قراردادهای آتی زیره سبز در زمان راه‌اندازی گفت: وجه تضمین معاملات قراردادهای آتی زیره سبز کمتر از ۲۰ درصد ارزش کل قرارداد خواهد بود و برای شروع این معاملات به‌منظور ایجاد رونق در خصوص کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت بورس کالای ایران تخفیفاتی در نظر گرفته‌شده که البته این اقدام برای راه‌اندازی کلیه ابزارهای مالی نوین عملیاتی می‌شود.

ناصرپور در بیان مزایای راه‌اندازی معاملات قراردادهای آتی زیره سبز اظهار داشت: راه‌اندازی معاملات قراردادهای آتی می‌تواند موجب کشف نرخ بهتر محصول زیره سبز شده و از سوی کشاورزان و خریداران آن به‌عنوان ابزاری برای پوشش ریسک ناشی از نوسانات قیمتی به‌ویژه در فصل برداشت محصول، مورداستفاده قرار گیرد؛ این ابزار همچنین امکان فرصت سرمایه‌گذاری جدیدی را برای فعالان بازار مشتقه فراهم می‌آورد.

وی در بیان یک مزیت مهم دیگر راه‌اندازی معاملات قراردادهای آتی برای محصول زیره سبز گفت: با توجه به ماهیت صادراتی بودن زیره سبز، معاملات قراردادهای آتی می‌تواند به ثبات قیمتی و کشف نرخ مناسب‌تر آن کمک کند چراکه برخلاف زعفران، زیره سبز در بازارهای جهانی دارای مرجع قیمتی بوده و کشور هند تعیین‌کننده قیمت‌های بین‌المللی این محصول صادراتی است؛ ازاین‌رو، این قراردادها می‌تواند کشف نرخ مناسب‌تری را برای محصول زیره سبز رقم بزند.

این مقام مسئول از تلاش سازمان بورس و اوراق بهادار برای صدور مجوز برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی مبتنی بر محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران خبر داد و گفت: با توجه به اینکه با راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده زیره سبز بعد از معاملات گواهی سپرده زعفران، در حوزه معاملات گواهی سپرده کالایی محصولات کشاورزی تنوع مناسبی در بازار ایجادشده، سازمان بورس و اوراق بهادار پیگیر این موضوع است تا به صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی مبتنی بر محصولات کشاورزی که درخواست خود را ارائه کرده‌اند، مجوزهای لازم را جهت تأسیس ارائه کند تا به کمک آن‌ها، معاملات گواهی سپرده زعفران و زیره سبز رونق بیشتری پیدا کند.

انتهای مطلب/