021-79276000 info@noviraco.com

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بیان نمود: برای نخستین بار، سود سهام بورس انرژی ایران و قند نیشابور از طریق سامانه جامع توزیع سود به‌حساب سهامداران این دو شرکت واریز شد تا مقدمات لازم برای رفع یکی از دغدغه‌های مهم سهامداران بازار سرمایه مهیا شود.

حسین فهیمی اظهار داشت: به‌طورکلی می‌توان از طریق سامانه جامع توزیع سود، عایدی سهامداران شامل سود سهام شرکت‌ها، سود در مقاطع و در سررسیدهای مختلف، وجوه حاصل از سررسید اسناد خزانه و حتی وجوه حاصل از معاملات را به‌صورت متمرکز به‌حساب آن‌ها واریز کرد.

فرض کنید یکی از هم‌وطنان در چند شرکت بورسی، فرابورسی و در کنار آن اوراق صکوک هم داشته باشد و یا پیمانکاری باشد که اسناد خزانه در اختیار دارد و یا کشاورزی باشد که گواهی سپرده کالایی و یا سهام عدالت دارد، این فرد دیگر نیازی به مراجعه به شرکت‌ها برای دریافت سود ندارد و به‌موجب این سامانه، تمام سود این فرد توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی دریافت و به حسابش واریز می‌شود.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سامانه‌ای به بهره‌برداری رسیده که به‌موجب آن امکان حضور الکترونیکی در مجامع شرکت‌ها اعم از عادی و فوق‌العاده و همین‌طور امکان رأی‌دهی الکترونیکی توسط سهامداران برای اولین بار فراهم شده است.

فهیمی ادامه داد: بهره‌برداری عملیاتی از این سامانه طی چند ماه آینده انجام خواهد شد و سهامداران می‌توانند به‌صورت الکترونیکی در مجامع شرکت کنند، رأی دهند و از تمام اسنادی که در مجمع مبادله می‌شود، آگاه شوند. با این کار ازیک‌طرف کارایی شرکت‌ها بالا می‌رود و از طرف دیگر این امکان برای سهامداران فراهم می‌شود که به عملکرد مدیران شرکت‌ها نظارت بیشتری داشته باشند.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: قانون انتقال عملیات تسویه معاملات بورس کالا به این شرکت مدت‌هاست که ابلاغ و زیرساخت‌های آن نیز اعم از نیروی انسانی، سخت‌افزار و نرم‌افزارهای لازم فراهم شده است، امیدواریم امسال با هماهنگی بورس کالا و سازمان بورس این انتقال عملیاتی شود. ازاین‌پس تسویه معاملات تمام بورس‌ها بر اساس استانداردهای روز جهان از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام می‌شود تا ریسک کمتری متوجه سهامداران شود.

انتهای پیام/