021-79276000 info@noviraco.com

بلوک ۱۷.۳۴ درصدی بیمه البرز شامل ۶۳۹ میلیون و ۵۶۷ هزار و ۷۷۷ سهم، بلوک ۲۰ درصدی سهام شرکت پالایش نفت شیراز شامل یک‌میلیون و ۲۷ هزار و ۵۴۹ سهم و بلوک ۲۰ درصدی سهام شرکت پالایش نفت لاوان شامل ۲۲۸ میلیون و ۶۸۴ هزار و ۳۲۰ سهم این شرکت به ترتیب به ارزش کل پایه یک هزار و ۹۶ میلیارد ریال، ۷ هزار و ۲۹۵ میلیارد ریال و ۶ هزار و ۶۵۸ میلیارد ریال در حالی در هفته گذشته توسط سازمان خصوصی‌سازی در بورس و فرابورس عرضه شد که این سازمان در گام نخست واگذاری سهام دولت در شرکت‌ها طی سال جاری ناکام ماند.

در این خصوص، سید جعفر سبحانی، مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی در تشریح دلایل بفروش نرسیدن سهام دولت در این سه شرکت و ناکامی سازمان خصوصی‌سازی گفت: عدم وجود خریدار در بورس برای شرکت‌های عرضه شده دلیل بر زیان ده بودن آن‌ها نیست؛ چراکه در طول مدت فعالیت سازمان خصوصی‌سازی ۸۶ درصد واگذاری‌ها ناموفق و تنها ۱۲ درصد این واگذاری‌ها ناموفق بوده‌اند.

سبحانی افزود: معتقدم دلیل این عدم موفقیت‌ها نامناسب بودن شرایط قیمت‌گذاری، روش محاسبه قیمت و درنهایت زمان واگذاری این شرکت‌ها است، امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های جدید هیئت واگذاری روش واگذاری و شیوه قیمت‌گذاری جدیدی را جایگزین کند، البته سازمان خصوصی‌سازی مطابق قانون و سیاست‌های دولت واگذاری‌ها را انجام می‌دهد.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از دلایلی که مشتری به پای میز مزایده نمی‌رسد این است که احتمالاً شرایط خریدار در زمان خرید سهام تغییر کرده و توانایی خرید خود را از دست داده است، زیرا مدت‌زمان انتشار آگهی مزایده تا زمان عرضه ممکن است از ۲۰ روز تا یک ماه طول بکشد.

مشاور پوری حسینی گفت: باید روند واگذاری این ۱۸ شرکت انجام شود تا پس از پایان این روند هیئت واگذاری برای شرکت‌هایی که در مزایده موفق نبودند تصمیم‌گیری کند، شاید اعضای هیئت واگذاری در وهله تصمیم‌گیری نسبت به کاهش قیمت فروش، خُرد کردن سهام برای فروش و درنهایت روند واگذاری به‌صورت نقد یا اقساط اقدام کنند. این گزارش می‌افزاید: در جلسه چهارم خرداد امسال اعضای هیئت واگذاری، عرضه سهام متعلق به دولت در ۱۸ شرکت بورسی و فرابورسی را به تصویب رساندند.

انتهای پیام/