021-79276000 info@noviraco.com

تعدادی از مخاطبان سامانه «فارس من» از اخراج شرکت‌های بورسی و فرابورسی به بازار پایه فرابورس و نیز مخفی شدن قیمت‌ پیشنهادی آن‌ها برای خرید سهام شرکت‌های بازار پایه و میزان تقاضا انتقاد کرده بودند. این مخاطبان با عنوان «قوانین جدید معاملات بازار پایه فرابورس»، «ایجاد ابهام در بازار پایه فرابورس ایران و فرار سرمایه» و «مسئولین محترم از اجرای غیر کارشناسی قوانین جدید بازار پایه جلوگیری کنید» و انتقاد خود را مطرح کردند؛ که در این زمینه با مجید نوروزی معاون امور ناشران و اعضای بورس اوراق بهادار تهران گفت‌وگویی انجام دادیم.

مجید نوروزی در مورد مهم‌ترین دلیل اخراج شرکت‌های بورسی و فرابورسی به بازار پایه گفت: مهم‌ترین دلیل ساختار نامناسب مالی شرکت‌ها است که منجر به زیان انباشته بر اساس ماده ۱۴۱ قانون تجارت می‌شود و سایر موارد مانند اوضاع نامناسب اقتصادی شرکت‌ها نیز در این امر دخیل است، اما ساختار نامناسب مالی تنها عامل تصمیم‌گیری در مورد اخراج یک شرکت از بورس به شمار نمی‌رود.

معاون ناشران و امور اعضای بورس تهران افزود: وقتی یک شرکت به لحاظ اطلاع‌رسانی ضعف داشته باشد، باوجود شرایط مختلف اخراج آن از بورس صورت می‌گیرد و عدم ارائه اطلاعات مالی به بازار سرمایه که مهم‌ترین دلیل ورود یک شرکت به بورس به شمار می‌‌رود، وقتی این شرایط را از دست بدهد، پذیرش آن‌ها لغو شده و به بازار پایه منتقل می‌شوند. شرط اولیه پذیرش هر شرکت در بازار بورس یا فرابورس این است که باید به سمت شفاف‌سازی حرکت کند و هدف اصلی شفافیت هم تعیین معیار روشنی برای گمانه‌زنی در مورد قیمت سهام به دست آورد.

نوروزی همچنین ساختار مالی شرکت‌ها را عامل مهمی دانست که اگر یک شرکت شرایط اولیه و ساختار مالی مناسب نداشته باشد و زیان انباشته قابل‌توجه داشته باشد، از بازار بورس و یا فرابورس اخراج می‌شود. معاون ناشران و امور اعضای بورس تهران در مورد اینکه معیار زیان انباشته برای اخراج یک شرکت باید چقدر باشد؟ گفت: اگر یک شرکت حقوق صاحبان سهام را رعایت نکند و نسبت حقوق صاحبان سهام به دارایی‌های شرکت از یک حداقلی کمتر باشد، اخراج می‌شود.

به گفته نوروزی، نسبت حقوق صاحبان سهام به دارایی شرکت در تابلوی دوم و تابلوی اول بورس فرق می‌کند و از ۱۵ درصد تا ۲۵ درصد در نوسان است. شرکت‌هایی که سهام شناور مناسبی ندارند که این کار منجر به سفته‌بازی می‌شود و درمجموع شرایط مختلفی برای یک شرکت اگر به وجود آید، باعث می‌شود که از تابلوی اصلی اخراج شود.

وی همچنین حجم اندک سرمایه و وجود بازیگران متعدد بر روی قیمت سهام را از شرایط حضور یک شرکت در بازار پایه دانست و گفت: باید قیمت سهام یک شرکت منطقی باشد و اگر یک شرکت بخواهد برای برگشت دوباره به تابلوی اصلی بورس تلاش کند، باید مجدداً شرایط پذیرش شرکت در بورس را احراز کند، ازجمله این شرایط می‌توان به سابقه سودآوری یک شرکت و یا وجه نقد حاصل از عملیات اصلی شرکت در یک دوره مالی اخیر باید مثبت باشد.

معاون ناشران و امور اعضای بورس تهران در توضیح این نسبت گفت: وجه نقد حاصل از عملیات در یک شرکت عبارت از این است که درآمدی از محل کسب‌وکار شرکت به وجود آید و تداوم داشته و رشد کند، مثلاً اگر یک شرکت وجه نقد خود را از فروش یک زمین و یا ساختمان به دست آورد، این وجه نقد عملیاتی نیست و پایدار نخواهد ماند، بلکه اگر این وجه نقد از محل فروش محصول تولیدی آن شرکت باشد، به این منبع درآمد یک منبع پایدار و عملیاتی می‌گویند.

وی با بیان اینکه شرایط بازار فرابورس نسبت به بورس تهران سهل‌انگار است، گفت: معیار شرکت‌های بورسی نسبت به فرابورس بالاتر است و این مفهومی که در پشت این درآمد عملیاتی نهفته، مفهوم ریسک است. اگر یک شرکت زیان انباشته دارد یعنی در اثر عملیات شرکت طی ۲ تا ۳ سال زیان حاصل شده باشد، این یعنی زیان انباشته شده است.

وی با تأکید بر اینکه صورت‌های مالی حسابرسی شده ملاک قضاوت در مورد یک شرکت به شمار می‌رود، گفت: برای اطمینان حداقلی از صورت‌های مالی منتشرشده یک شرکت باید صورت‌های مالی حسابرسی شده ارائه شود، درحالی‌که ترازنامه یک شرکت فقط می‌گوید وضع شرکت چگونه است و سود و زیان چه مقدار بوده است.

معاون ناشران و امور اعضای بورس تهران به‌عنوان‌مثال گفت: اگر یک شرکت خودرویی، زمینی فروخت و درآمد آن را جزو درآمدهای شرکت آورد، این درآمد عملیاتی نیست، برای سال‌های بعد می‌خواهد چه کند و این تداوم ندارد و نسبت به جریان نقدینگی صندوق باید یا صورت جریان وجوه نقد باید عملیاتی و قابل‌اتکا باشد. همچنین سود پرداختی به سهام یک شرکت چه مقدار براثر عملیات اصلی شرکت بوده و منبع پایدار داشته است.

شرکت کارگزاری و پذیرش سامانه تحت وب طراحی می‌شود که کل فرآیندهای شرکت‌های کارگزاری در آن سامانه ثبت خواهد شد و ارائه اطلاعات فیزیکی حذف می‌شود، بنابراین سرعت انتشار اطلاعات مالی شرکت‌ها بالا می‌رود و فرآیندها بهتر می‌شود. این‌ها گلوگاه‌هایی است که در طی زمان قابل‌توجه قرار می‌گیرد و همچنین درخواست کارگزاری‌ها برای معاملات در این سامانه رصد می‌شود.

انتهای پیام/