021-79276000 info@noviraco.com

تداوم چالش‌های پیرامون تغییرات ایجادشده در بازار پایه فرابورس سبب شده تا هرروز شاهد اتفاق تازه‌ای در این رابطه باشیم. از نامه‌نگاری به سازمان بورس و تجمع فعالان و سهامداران بازار پایه مقابل تالار حافظ گرفته تا اعتراض نمایندگان مجلس به این تصمیم و احتمال استیضاح وزیر اقتصاد. در روزهای اخیر نیز برخی از نمایندگان مجلس به این موضوع ورود کرده و خواهان تجدیدنظر در خصوص این مقررات شدند؛ به‌عنوان‌مثال احمد مازنی، نماینده مردم تهران در مجلس خواهان پاسخگویی دست‌اندرکاران شرکت فرابورس و سازمان بورس به سهامداران متضرر این بازار شد.

هادی قوامی، نماینده مردم اسفراین در مجلس هم در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود خطاب به وزیر اقتصاد گفت: در این بازار پایه فرابورس ارزش سهام سهامداران به دلیل بی‌تدبیری ۵۰ درصد افت کرده است. از متولیان امر و کمیسیون اقتصادی مجلس و رئیس مجلس خواهانم دستور دهید به‌صورت ویژه این موضوع بررسی شود؛ چراکه این موضوع باعث فرار نقدینگی از سمت بورس به سمت بازارهای کاذب و دلالی می‌شود.

علی‌اصغر یوسف نژاد، عضو هیئت‌رئیسه مجلس نیز از احضار مسئولان سازمان بورس به مجلس خبر داد و گفت: دستورالعمل جدید سازمان بورس روان بودن معاملات را زیر سؤال برده و ارزش سهام را کاهش داده است. به گفته این نماینده مجلس این سوء‌تدبیر و تصمیم اخیر سازمان بورس در قالب آیین‌نامه سبب شده که سرمایه و آرزوی مردم بر باد برود، البته نیت سازمان بورس اصلاح دستورالعمل بوده اما برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده و به ضرر و زیان آن‌ها تمام‌شده است.

این در حالی است که به‌تازگی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در نامه‌ ارسالی به مجلس شورای اسلامی به شفاف‌سازی در این رابطه پرداخته است، باوجوداین اما این نامه کارساز و قانع‌کننده نبود و نمایندگان مجلس علاوه بر تشکیل جلسه با وی در کمیسیون اقتصادی مجلس و درخواست توضیحات در این رابطه، خواستار حضور رئیس سازمان بورس و وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس شده‌اند تا پاسخگوی این باشند که چرا دستورالعمل جدید بازار پایه موجب ضرر و زیان چشمگیر سهامداران بازار پایه فرابورس شده است؟! و آیا نمی‌شد روش دیگری را برای اصلاح قوانین موجود برگزید؟!

در این راستا نیز روز گذشته برخی از سهامداران و مالباختگان بازار پایه فرابورس که در پی تصویب و اجرای دستورالعمل جدید این بازار ضرر و زیان‌های قابل‌توجهی کرده‌اند، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع اعتراضی داشتند. در این تجمع که دیروز صبح در مقابل مجلس برپا شد، سهام‌داران بازار پایه فرابورس ایران در اعتراض به تغییر مقررات خواستار پاسخگویی متولیان بازار سرمایه نسبت به تصویب و اجرای قوانین آنی شدند و از نمایندگان مجلس ویژه اعضای کمیسیون اقتصادی نیز خواستار رسیدگی به این موضوع و احقاق حق خود شدند. بر این اساس برخی از نمایندگان نیز با حضور در جمع این دسته از سهامداران به شنیدن درد دل‌ها و صحبت‌های آن‌ها پرداختند و نوید این را دادند تا احقاق حق سهامداران متضرر بازار پایه فرابورس، این موضوع را دنبال کنند.

انتهای پیام/