021-79276000 info@noviraco.com

تاریخ اقتصاد دنیا سرشار ازموفقیت های بزرگی است که شروع آن با یک اتفاق ساده بوده است. خرید واحدهای ممتاز کنترلی صندوق سرمایه گذاری مشترک ذوب آهن نوویرا (صندوق سرمایه گذاری در سهام) از کارگزاری بانک ملی ایران توسط شرکت سبدگردان نوویرا نیز سرآغاز همکاری پرثمری بوده است که آخرین نتیجه آن تأسیس صندوق با درآمد ثابت نوویرا ذوب آهن می باشد. در طی این مسیر، فرآیند بازارگردانی موفق سهام شرکت ذوب آهن اصفهان توسط سبدگردان نوویرا را نیز می توان به عنوان نقطه تحکیم این مشارکت دانست. دو مجموعه سبدگردان نوویرا و شرکت ذوب آهن اصفهان تلاش خود را برای پررنگ تر شدن این همکاری با تکیه بر تجربه، دانش، خوشنامی و الگوبرداری از همکاری های موفق بین المللی ادامه خواهند داد.

در روز یکشنبه هفته جاری کانون نهادهای سرمایه‌گذاری با حضور تحلیل گران بازار و اصحاب رسانه برنامه بازدید از ذوب‌آهن اصفهان را تدارک دید که در انتهای این مراسم، مدیرعامل شرکت از برنامه‌ها و آخرین دستاوردهای ذوب‌آهن رونمایی کرد. در جریان بازدید کارخانه و چند پروژه در حال راه‌اندازی این شرکت، منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در جمع خبرنگاران و فعالان بازار از برنامه‌ها و استراتژی شرکت صحبت کرد و با اشاره به ثبت سومین رکورد تولید سالانه این شرکت در سال گذشته که با تولید ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن چدن با دو کوره بلند حاصل شد، گفت: مطابق برنامه، امسال این شرکت ۳ میلیون و ۵۰ هزار تن چدن تولید خواهد نمود و امیدواریم در چند سال آینده بتوانیم، به رقم ۴ میلیون تن برسیم.

بخش‌های مختلف خط تولید این شرکت طی سال‌های گذشته نوسازی شده و تغییرات اساسی یافته و لذا به لحاظ تکنولوژیک و فنی در شرایط بسیار خوبی است. یکی از مهم‌ترین پروژه‌های در دست اقدام این شرکت، پروژه pci (تزریق پودر زغال به کوره بلند) است. ازآنجایی‌که پودر زغال در کوره بلند جایگزین کک می‌شود و ۳۰ درصد هزینه تمام‌شده محصولات این شرکت را در بر می‌گیرد؛ درنتیجه این پروژه تأثیر اقتصادی خوبی در این شرکت دارد و به‌زودی (تا حدوداً دو ماه آینده) راه‌اندازی می‌شود.

یزدی زاده به اشاره به مشکل ذوب‌آهن اصفهان در تأمین پایدار مواد اولیه گفت: خوشبختانه اقدامات خوبی برای حل این مشکل انجام شده و در دست اقدام است که به‌زودی از طریق کدال افشا می‌شود. باید قبول کنیم که کیفیت زغال و کک وارداتی بهتر از تولید زغال و کک داخلی است. به همین جهت ما پس از واردات و تلفیق این دو ماده اولیه داخلی و خارجی نیاز کارخانه را تأمین می‌کنیم. مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در پاسخ به سؤال خروج از زیان انباشته گفت: امسال سود خواهیم داشت، اما با توجه به زیان انباشته امکان توزیع سود وجود ندارد. برنامه شرکت این است که در سال ۹۹ توزیع سود داشته باشیم.

در مورد زغال‌سنگ، در جلسه ذوب‌آهن با انجمن زغال‌سنگ، تصمیم گرفته شد قیمت زغال به تابع نسبتی از شمش باشد که به ۲۶.۵ درصد رسید. قیمت خرید کنسانتره زغال‌سنگ توسط ذوب‌آهن بر مبنای ۲۶.۵ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس کالا و بر پایه مشخصات فنی مشخص شده از تاریخ یک آذر سال جاری (سال ۹۷) اجرایی می‌شود.

در این نشست نادر بوالحسنی، مدیرعامل شرکت سبدگردان نوویرا، به تشریح همکاری میان دو شرکت سبدگردان نوویرا و شرکت ذوب آهن اصفهان پرداخت و آغاز رسمی همکاری این دو شرکت را از مهرماه ۱۳۹۶، همزمان با انتقال مالکیت و مدیریت صندوق سرمایه گذاری مشترک ذوب آهن نو ویرا عنوان نمود. وی پس از بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک ذوب آهن نوویرا در دوره مدیریه شرکت سبدگردان نوویرا، به همکاری میان دو شرکت در زمینه بازارگردانی سهام ذوب آهن اشاره کرد و گفت در حال حاضر بازارگردانی سهام ذوب آهن اصفهان توسط شرکت سبدگردان نوویرا از طریق سبد اختصاصی سرمایه گذاری انجام می گیرد. وی همچنین خاطرنشان کرد که با همکاری طرفین و پیگیری شرکت سبدگردان نو ویرا، به زودی شاهد تأسیس صندوق اختصاصی بازارگردانی نوویرا خواهیم بود و بازارگردانی نماد “ذوب” از طریق مجاری رسمی آن یعنی صندوق بازارگردانی انجام خواهد گرفت.

وی همچنین افزود که تأسیس صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت نوویرا ذوب آهن در مراحل پایانی بوده و در خردادماه ۱۳۹۸ پذیره نویسی این صندوق آغاز خواهد شد. وی با تشریح ویژگی های صندوق مذکور، بر نقش شرکت ذوب آهن اصفهان در تأسیس صندوق تأکید کرده و اضافه کرد که مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان اعلام آمادگی کامل خود جهت تأسیس این صندوق را اعلام نموده و اظهار امیدواری کرده است که با تأسیس صندوق، امکان پرداخت پاداش پرسنل صندوق در قالب واحدهای سرمایه گذاری و در نتیجه مشارکت پرسنل شرکت در این صندوق و بازارهای مالی فراهم خواهد شد.

سعید اسلامی بیدگلی دبیر کل نهاد‌های سرمایه‌گذاری ایران، نیز در این دیدار گفت: با توجه به اینکه در سال رونق تولید هستیم و با توجه به شرایط خاصی که در سال جاری با آن مواجه هستیم، توسعه صنایع بزرگی همچون ذوب‌آهن اصفهان و راه‌اندازی ظرفیت خالی این صنایع اهمیت بسیار زیادی برای اقتصاد کشور دارد. فرصت‌های توسعه‌ای بسیار خوبی در ذوب‌آهن اصفهان وجود دارد که نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و می‌تواند بازده بسیار مناسبی داشته باشد.

انتهای پیام/