021-79276000 info@noviraco.com

علیرضا باغانی با اشاره به این‌که خبرنویسی در بورس و به تعبیری دیگر «بورس‌نویسی» دارای دردسرهای زیادی است، گفت: خبرنگاران این حوزه در بازار یا درباره بازارهایی می‌نویسند که در آن ارقام نجومی شامل حدود ۹۵۰ هزار میلیارد تومان بورس و حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فرابورس در گردش است؛ بنابراین هر مطلب و خبر آن‌ها می‌تواند به‌طور آنی میلیاردها تومان پول را در بورس و فرابورس دستخوش نوسان کند. این کارشناس بازار سرمایه افزود: همچنین خبرنگار حوزه بازار سرمایه درباره ۶۰۰ ناشر بورسی باید قلم‌فرسایی کنند که ازنظر بیشتر آن‌ها عملکردشان مثبت است، پس باید خبر مثبت درباره آن‌ها نوشته شود یا این‌که نقاط ضعف و کم‌کاری آن‌ها نادیده گرفته شود.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر خبرنگاران این حوزه در بازار سهام یک جامعه بیش از ۱۰ میلیون نفری سهامداران را پیش رو دارند که توقع آن‌ها این است که درباره سهمی که دارند مثبت نوشته شود؛ و این‌که مطالبی منتشر شود که چرا از سهم آن‌ها حمایت نمی‌شود؟ چرا گزارش شرکت‌ها بر روی کدال نمی‌رود؟ چرا ارزش سهامشان بالا نمی‌رود؟ چرا فلان نماد متوقف است؟ و … . این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: البته در این میان خبرنگاران این حوزه ناظران و مجریان بازار سهام را هم در کنار و بعضاً مقابل خود دارند که اغلب دوست دارند درباره آن‌ها مثبت نوشته شود و این‌که هر از چند گاهی هم به شرکت‌ها و مدیران توصیه و گوشزد یا اخطار کنند که اقدامات قانونی را درست به اجرا درآورند. وی گفت: در این میان البته بازیگرانی مثل کارگزار، مشاور، سبدگردان، تأمین سرمایه و ده‌ها بینزس دیگر وجود دارند که همه منویات و انتظارات خاص خود را از خبرنگاران بازار سرمایه داشته و دوست دارند خبرنگاران بازگوکننده مشکلات و انتظارت آن‌ها باشند.

 باغانی افزود: به همه این‌ها اهمیت بروز ماندن خبرنگار، دانش خوانش صورت‌های مالی شرکت‌ها و آگاهی از اعداد و ارقام و اطلاع داشتن نسبت به متغیرهای جهانی و داخلی عالم اقتصاد و سیاست را هم اضافه کرد. وی در پایان یادآور شد: با توجه به موارد اشاره‌شده انجام کار رسانه‌ای و مستقل ماندن و ماندگار شدن در حوزه بازار سرمایه برای خبرنگاران این حوزه بسیار سخت است. این کارشناس بازار سرمایه افزود: خبرنگار بورس بیش از آن‌که یک ژورنالیست باشد متخصص و کارشناس بورس است چراکه می‌خواهد و البته باید که وقایع بازار را بنگارد و تحلیل کند و به چالش بکشاند.

انتهای پیام/