021-79276000 info@noviraco.com

در هر شرکت سبدگردان، حداقل سرمایه مورد نیاز برای تشکیل سبد و سبدگردانی با شرکت‌های دیگر متفاوت است. بسیاری از افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در بورس را دارند با مشاهده حجم زیاد اطلاعات و میزان مفاهیمی که برای سرمایه‌گذاری موفق باید فرا بگیرند، ناامید شده یا احساس سردرگمی می‌کنند. خبر خوب این است که برای سرمایه‌گذاری در بورس، حتما نیازی نیست خود شما دست به کار شوید و سرمایه‌تان را خودتان مدیریت کنید. ممکن است شما زمان کافی برای پیگیری بازار را نداشته باشید یا اینکه مهارت و تجربه لازم برای موفقیت در بورس را در اختیار نداشته باشید. با همه این شرایط، شما هم می‌توانید از بورس سود ببرید!

مفهومی در بازار سرمایه وجود دارد با نام سبدگردانی، سبدگردانی به زبان ساده یعنی اینکه شما طی قراردادی رسمی، سرمایه‌تان را با هدف کسب سود، در اختیار شرکتی که دارای مجوز و تخصص سبدگردانی است قرار می‌دهید. حال هر شرکت سبدگردان شرایط تشکیل سبد و سبدگردانی خاص خودش را دارد و یکی از موارد مهم در هنگام تشکیل سبد این است که بدانیم حداقل سرمایه برای سبدگردانی و تشکیل سبد چقدر است؟ یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در میزان سرمایه اولیه، سلیقه سرمایه‌گذار است. این شخص سرمایه‌گذار است که با مقایسه حداقل سرمایه برای تشکیل سبد و میزان بازدهی سبدگردانی، یک سبدگردان را از بین شرکت‌های دارای مجوز انتخاب کرده و وارد معاملات سرمایه‌گذاری شود.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در حداقل سرمایه برای تشکیل سبد و سرمایه‌گذاری، سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار است که در سه سطح بررسی می‌شود.
• اگر سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار پایین باشد، با بیشتر سرمایۀ سرمایه‌گذار، اوراق با درآمد ثابت خریداری و سبد او را پر می‌کند. بدین صورت میزان ریسک سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. اما در نظر داشته باشید که در این حالت میزان سودآوری، کمی بیشتر از سود بانکی است. همچنین این سبد در مقایسه با سایر سبدها نیز کمترین سوددهی را خواهد داشت.
• اگر سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار متوسط باشد، سبدگردان بخشی از سرمایه را سهام و مابقی آن را اوراق با درآمد ثابت خریداری می‌کند. در این صورت با کمی ریسک بیشتر می‌توان سود بهتری کسب کرد. در کل با ریسک‌پذیری متوسط شاهد سود قابل‌قبول و خوبی خواهید بود.
• اگر سطح ریسک‌پذیری سرمایه گذار بالا باشد، حداقل سرمایه برای سبدگردانی افزایش پیدا می‌کند. این نوع سبدگردانی پرریسک، حداکثر سود را در طولانی‌مدت برای سرمایه‌گذار به همراه دارد.

لازم به ذکر است حداقل سرمایه برای تشکیل سبد در شرکت سبدگردان نوویرا برابر با 5 میلیارد ریال است، متخصصین نوویرا با توجه به سلیقه سرمایه‌گذار و همچنین سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار، سبدهایی را در سه سطح ریسک پایین، متوسط و بالا تهیه می‌بینند.

انتهای مطلب/