021-79276000 info@noviraco.com

رضا اردکانیان وزیر نیرو در دیدار با وزیر انرژی روسیه با اشاره به برگزاری موفقیت‌آمیز دومین همایش همکاری‌های استانی جمهوری اسلامی ایران و قفقاز شمالی روسیه، گفت: کارگروه همکاری‌های استانی به نتایج خوبی رسیده است و دستاوردهای حاصل‌شده در کارگروه‌ها و کمیته‌های تخصصی این همایش در کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه موردبررسی نهایی قرار خواهد گرفت. در طی این مدت مذاکرات بسیار خوبی در بخش‌های مختلف ازجمله درزمینهٔ برق سازی راه‌آهن گرمسار- اینچه برون و با توجه به پیشرفت‌های حاصل‌شده در مذاکرات انتظار می‌رود ظرف دو ماه آینده عملیات اجرایی این پروژه آغاز خواهد شد.

اردکانیان با اشاره به اینکه هفته گذشته لایحه الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، عنوان کرد: بر اساس قانون اساسی کشور ما، مصوبات مجلس می‌بایست به تائید شورای نگهبان قانون اساسی نیز برسد که این مهم در حال انجام است و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان ماه جون میلادی به امر هم انجام خواهد شد. مناسب است در مهلت دوماهه‌ پیشرو جلسه‌ای را با حضور وزرای مسئول این اتحادیه اقتصادی برگزار کنیم تا موضوعات مشترک موردبررسی قرار بگیرد و بخش‌های خصوصی کشورهای عضو در جریان فرایند این موافقت‌نامه قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: در حوزه دارویی نیز توافق شده است تا برای در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ برنامه عملیاتی برای همکاری‌های دارویی و بهداشتی داشته باشیم و پنج تا ۱۰ قلم داروی بیماری‌های نادر نیز به ثبت برسد و در مقابل نیز ما برای حدود ۶۰ قلم دارو درخواست ثبت داده‌ایم. درزمینهٔ مسائل مربوط به مشکلات بانکی نیز تا یک ماه آینده کارگروهی با حضور مسئولان دو طرف برگزار خواهد شد و امیدواریم مباحث و مشکلات موجود در این جلسه حل‌وفصل شود؛ چراکه مشکلات نقل‌وانتقال مانع از پیشروی هر چه مناسب‌تر فعالیت‌های دو طرف خواهد شد.

همچنین در این نشست الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه ایران را شریک مهم و دیرینه روسیه دانست و افزود: توسعه روابط بین دو کشور یکی از عوامل مهم تأمین صلح و ثبات در خاورمیانه است و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وی با تأکید بر اینکه در پی تسهیل کریدور سبز گمرکی هستیم، ادامه داد: هم‌زمان با برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه دومین همایش تجاری ایران و قفقاز شمالی و کارگروه همکاری‌های استانی دو طرف برگزار شده است که توسعه روابط این مناطق نقش مهمی در افزایش همکاری‌های بین دو کشور خواهد داشت.

انتهای پیام/