021-79276000 info@noviraco.com

علیرضا ناصر پور در خصوص راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا گفت: برای آغاز این معاملات پسته فندقی در دو سایز ۳۰-۲۸ و ۳۲-۳۰ به‌عنوان دارایی پایه و طبق استانداردهای تعریف‌شده در بورس کالای ایران در نظر گرفته‌شده که مبنای تحویل محصول به مالکان گواهی سپرده خواهد بود. سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با اشاره به پذیرش دو انبار در استان کرمان افزود: تاکنون دو انبار در شهرستان‌های زرند و سیرجان پذیرش‌شده و محصول باغداران پسته کار را برای صدور گواهی سپرده کالایی طبق ضوابط و استانداردهای تعیین‌شده تحویل می‌گیرند. البته تعداد انبارها به‌مرور افزایش خواهد یافت تا هم در سایر شهرستان‌های استان کرمان و هم در استان‌های پسته خیز دیگر ازجمله خراسان و سمنان امکان تحویل گیری محصول باغداران توسط انبارهای تحت کلید بورس فراهم شود که در این زمینه درخواست‌هایی در دست بررسی هستند.

مزایای گواهی سپرده برای کشاورزان و صادرکنندگان

وی در بیان مزایای عرضه پسته در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا برای کشاورزان و باغداران گفت: عرضه پسته به کمک این ابزار معاملاتی در وهله اول امکان فروش محصول باقیمت شفاف و منطقی را برای کشاورزان و باغداران فراهم می‌کند؛ قیمتی که برگرفته از عرضه و تقاضای بازار بوده و توسط دلالان و واسطه‌ها تعیین نمی‌شود. این مقام مسئول ادامه داد: به کمک این سازوکار معاملاتی، کشاورز محصول خود را به‌صورت مستقیم در بازار عرضه کرده و در نبود واسطه‌های غیرضروری به بازار مصرف متصل می‌شود؛ ضمن اینکه کشاورز پسته کار می‌تواند وجه ناشی از فروش محصول خود را یک روز پس از انجام معامله در بورس دریافت کند.

ناصر پور مزیت دیگر معاملات گواهی سپرده پسته را عدم احتمال نکول تعهدات معامله و دریافت به‌موقع پول از سوی کشاورزان عنوان کرد و در خصوص مزایای این ابزار معاملاتی برای صادرکنندگان پسته گفت: صادرکنندگان به کمک معاملات گواهی سپرده پسته این اطمینان خاطر رادارند که می‌توانند پسته را باکیفیت استاندارد و مورد تائید بورس از انبارها تحویل گرفته و تعهدات صادراتی خود را به‌موقع ایفا کنند. همچنین خیال صادرکنندگان از این بابت راحت است که به دلیل نگهداری در انبارهای استاندارد، هیچ‌گونه افت وزنی در محصول اتفاق نمی‌افتد و استانداردهای اعلامی به‌طور کامل رعایت می‌شود.

مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران گفت: با توجه استاندارد بودن انبارها، صادرکنندگان دیگر دغدغه‌ای در خصوص کیفیت محصولات تحویلی از انبارهای مورد تائید بورس نخواهند داشت و امکان برنامه‌ریزی دقیق برای ایفای تعهداتشان در زمان‌های مختلف با ورود آن‌ها به معاملات گواهی سپرده پسته، مهیا می‌شود. به گفته ناصر پور، افزون بر موارد فوق برای مالکان گواهی سپرده کالایی اعم از باغدار و صادرکننده بستر مقرراتی توثیق و تأمین مالی پیش‌بینی‌شده به‌طوری‌که به دلیل ماهیت اوراق بهادار بودن گواهی سپرده کالایی، این امکان وجود دارد که با توثیق آن نزد بانک نسبت به اخذ تسهیلات به پشتوانه آن اقدام کرد.

با اشاره به اینکه در سال جاری به دلیل شرایط اقلیمی بهتر، میزان تولید پسته طبق برآوردها نسبت به سال گذشته به‌شدت افزایش می‌یابد، اظهار داشت: حداقل پسته تولیدی در سال جاری ۲۰۰ هزار تن برآورد شده که این رقم در برخی گمانه زنی ها تا حدود ۳۰۰ هزار تن نیز پیش‌بینی‌شده است که امید آن می‌رود تا بخشی از این میزان محصول، امسال در بورس مورد معامله قرارگرفته تا در سنوات آتی شاهد مدرن سازی بخش قابل‌توجهی از مبادلات پسته کشور باشیم.

ناصر پور به مشکلات بازار و دادوستد سنتی پسته اشاره کرد و گفت: در بازار سنتی شبکه گسترده‌ای از واسطه‌گری و عدم شفافیت قیمتی وجود دارد و این شبکه تعیین‌کننده اصلی قیمت‌ها هستند و باغداران نقش کمرنگی در قیمت‌گذاری دارند. ضمن اینکه در بازار سنتی پسته، معاملات عموماً نقدی نبوده و به شکل مدت‌دار انجام می‌شود که در این روند بخشی از تعهدات کمی و کیفی ایفا نمی‌شود. از طرفی صادرکنندگان نیز نمی‌توانند نسبت به کیفیت کالای خود به‌طور کامل ایفای تعهد کنند که این مشکلات به کمک عرضه پسته در بورس به اشکال مختلف قابل‌رفع است. وی در پایان خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده پسته، معاملات قراردادهای آتی این محصول نیز در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود تا بازار مشتقه این کالا نیز در کمک به کشف قیمت و پوشش ریسک نقش‌آفرینی کند.

انتهای پیام/