021-79276000 info@noviraco.com

به دنبال اظهارات رئیس فدرال رزرو در کنگره آمریکا، شاخص دلار طی معاملات صبح چهارشنبه در بازارهای شرق آسیا، پس از دو روز افت پیاپی، اندکی تقویت شد و در محدوده ۹۱.۷۷۵ واحد قرار گرفت. این در حالی است که آخر هفته گذشته به دنبال اعلام ناگهانی تصمیم فدرال رزرو مبنی بر افزایش زودهنگام نرخ‌های بهره در سال ۲۰۲۳ وغافلگیری سرمایه گذاران ارزش دلار با افزایش شدید همراه شده بود و تا سطح ۹۲.۴۰۸ واحد، بالاترین میزان طی دو ماه گذشته اوج گرفته بود. با این حال شب گذشته جروم پاول و جان ویلیامز رئیس فدرال رزرو نیویورک عنوان کردند که بازگشایی اقتصادی نیاز به حمایت بیشتر دارد و هنوز برای افزایش نرخ بهره و کاهش حمایت‌ها زود است.

جروم پاول بیان نمود: تا زمانی که نشانه‌های قطعی تورم بروز نکند نرخ بهره را افزایش نخواهیم داد و ترس از تورم موجب نخواهد شد که زودتر از موعد مناسب، نرخ بهره را افزایش دهیم. این در حالی است که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ایالات متحده در ماه مه به بالاترین میزان طی ۱۳ سال گذشته رسیده بود. همچنین فدرال رزرو در گزارشی که هفته گذشته منتشر کرد، پیش‌بینی خود از تورم سال ۲۰۲۱ را برابر ۳.۴ درصد اعلام کرد که دو برابر پیش‌بینی ۱.۷ درصدی سپتامبر گذشته بوده است.

پاول افزود: افزایش قیمت اتفاق افتاده، بیانگر نیاز اقتصاد به افزایش نرخ بهره نیست بلکه این تورم ناشی از طوفان تقاضا برای کالاها و خدمات و همزمان محدودیت‌های عرضه در آغاز بازگشایی اقتصادی می‌باشد. لذا افزایش قیمت اتفاق افتاده گذرا خواهد بود و به مرور زمان از میان خواهد رفت. پاول همچنین عنوان کرده که داده‌های مربوط به وضعیت اشتغال کشور و به خصوص وضعیت اشتغال اقشار و نژادهای مختلف را به دقت دنبال می‌کند.

انتهای پیام/