021-79276000 info@noviraco.com

همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست علنی دیروز پارلمان در خصوص عملکرد بانک مرکزی برای رونق مسکن اظهار داشت: مسکن یکی از مهم‌ترین بخش‌های تولید کشور است و با توجه به تأکید بر رونق تولید در سال جاری و ارتباط مسکن با سایر صنایع و میزان اشتغال، بانک مرکزی توجه ویژه‌ای به این بخش دارد. با برنامه‌های دولت برای رونق تولید در سال ۹۸ و پشتیبانی مالی سیستم بانکی، شاهد رونق مسکن در سال جاری هستیم.

اعتباراتی که سیستم بانکی برای ساخت مسکن در سال ۹۷ اختصاص داد، نسبت به سال ۹۶ افزایش صددرصدی داشت، درواقع مجموعه اعتبارات مربوط به ساخت‌وساز مسکن در سال ۹۶ در حدود ۵۶ هزار میلیارد بود که این رقم در سال ۹۷ به ۱۰۳ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. صنعت ساخت‌وساز قدرت جذب منابع مالی زیادی دارد، در سال گذشته ۱۳.۵ درصد از اعتبارات در بخش مسکن هزینه شد که امسال این رقم به ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: قیمت مسکن مانند سایر کالاها و دارایی‌های جامعه، تحت تأثیر قیمت‌های نسبی قرار گرفته است، درنتیجه تنها علت افزایش قیمت مسکن افزایش تقاضا و کاهش عرضه نیست. البته باید میزان عرضه افزایش یابد تا بازار به تعادل برسد. افزایش قیمت مسکن به دلیل قیمت‌های نسبی و تمایل مردم به خرید مسکن و حفظ ارزش دارایی‌ها بود، باسیاست‌های اخذشده برای تثبیت اقتصادی و با اجرایی کردن طرح ملی مسکن و پشتیبانی سیستم بانکی شاهد کنترل قیمت مسکن در سال ۹۸ هستیم.

اواخر سال گذشته شورای پول و اعتبار وام ساخت مسکن را افزایش داد، این وام قابلیت تبدیل‌شدن به وام خرید را نیز داراست، بدین معنا که فردی که این تسهیلات را دریافت می‌کند، می‌تواند آن را به خریدار منتقل کند. این سیاست ابلاغ‌شده است. وزارت راه و شهرسازی برای تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه‌ریزی کرده است، بانک مسکن به‌تنهایی نمی‌تواند از تولید مسکن حمایت کند. اقدامات لازم برای تعیین سهم هر یک از بانک‌ها برای پشتیبانی از طرح ملی مسکن، آغازشده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی اظهار داشت: سقف تسهیلات وام مسکن درگذشته برای زوجین ۱۰۰ میلیون تومان بود که این رقم در حال حاضر به ۱۶۰ میلیون تومان در شهرهایی مانند تهران افزایش‌یافته، سقف وام مسکن ۶۰ درصد افزایش پیداکرده است که با پیگیری مجلس و دولت شاهد اتفاقات مهمی در سال ۹۸ در بخش مسکن خواهیم بود.

انتهای پیام/