021-79276000 info@noviraco.com

چند روز پیش بود که فرابورس ایران در اطلاعیه‌‌ای از طبقه‌بندی شرکت‌های درج شده در بازار پایه فرابورس ایران در تابلوهای “پایه زرد” “پایه نارنجی” و “پایه قرمز”  خبر داد و اعلام کرد، این طبقه‌بندی در راستای اجرای دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل‌وانتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران مصوب ۲۵ فروردین ۸۸ هیئت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و اصلاحیه‌های بعدی آن و مصوبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸ کمیته درج شرکت فرابورس ایران صورت گرفته است.

بر اساس دستورالعمل قرار شد ناشرانی که در دوره مورد رسیدگی حداقل یک صورت مالی حسابرسی شده ارائه کرده باشند، دفعات عدم ارائه صورت‌های مالی آن‌ها مطابق با دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بیش از دومرتبه نباشد و همچنین مجموع روزهای تأخیر در ارائه اطلاعات مطابق با دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بیش از ۱۰۰ روز نباشد، در تابلوی “پایه زرد” درج شوند.

ناشرانی هم که در دوره مورد رسیدگی حائز شرایط تابلوی پایه زرد یا تابلوی پایه قرمز” نباشند یا اظهارنظر حسابرس مستقل و بازرس قانونی نسبت به هر یک از صورت‌های مالی شرکت اصلی یا تلفیقی گروه از نوع عدم اظهارنظر یا اظهارنظر مردود را داشته باشند، در تابلوی “پایه نارنجی” درج شود.

همچنین نام ناشرانی که برای آن‌ها در دوره مورد رسیدگی رأی بدوی یا قطعی مراجع قضایی مبنی بر ورشکستگی صادرشده باشد، مجمع عمومی فوق‌العاده یا مراجع قضایی رأی به انحلال آن‌ها داده باشند یا ناشر در سررسید دوره‌های رسیدگی حداقل سه سال متوالی صورت‌های مالی حسابرسی شده ارائه نکرده باشد، در تابلوی پایه قرمز درج گردند.

در این راستا نیز مقرر شد به‌منظور راه‌اندازی تابلوهای پایه زرد، پایه نارنجی و پایه قرمز بازار پایه، تمامی نمادهای مندرج در بازار مذکور در پایان معاملات روز دوشنبه مورخ ۲۰ خرداد ۹۸ متوقف و پس از انجام عملیات فنی و انتقال به تابلوهای مربوطه بازگشایی شوند.

اعلام و اجرای این دستورالعمل که با انتقادات زیادی نیز همراه بود، در حالی قرار شد در تاریخ اعلامی اجرایی شود که امروز حسن امیری طی نامه‌ای به سعید اسلامی بیدگلی دبیر کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و روح‌الله میر صانعی دبیر کانون کارگزاران بورس اعلام کرد: اصلاح مقررات درج و معاملات بازار پایه فرابورس طی یک سال گذشته با برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و با کسب نظر از فعالان بازار در دستور کار بوده و نتیجه آن پس از تائید در هیئت‌مدیره سازمان در بهمن سال ۹۷ ابلاغ شد.

در دستورالعمل‌های جدید بازار پایه اختیاراتی در خصوص ریزساختارهای بازار به هیئت‌مدیره فرابورس تفویض شده و مقررات معاملاتی در جلساتی با حضور جنابعالی موردبررسی قرارگرفته است. پس از اطلاع‌رسانی و ارائه زمان‌بندی اجرایی مبنی بر عملیاتی شدن اصلاحات از انتهای خردادماه، دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی از سوی سهامداران و فعالان این بازار منعکس‌شده که لازم است موردتوجه ویژه قرار گیرد.

با توجه به نکات فوق‌الذکر و توجه ویژه به دو کارکرد مهم شفافیت و نقد شوندگی و حداقل کردن زمان توقف نمادها به دلیل تأخیر در ارائه اطلاعات توسط ناشران بازار پایه فرابورس، مقتضی است با کسب و جمع‌آوری نظر فعالان و ارائه نظرات کارشناسی آن کانون ظرف دو روز آتی، اقدام عاجل صورت پذیرد و نتیجه در جلسه‌ای که روز دوشنبه هفته جاری در سازمان بورس با حضور ریاست سازمان برگزار خواهد شد، منعکس شود. ضمناً تا زمان طرح موضوع در جلسه شورای عالی بورس، زمان‌بندی اصلاحات مقرراتی اجرا نخواهد شد.

گفتنی است یکی از اعضای کمیته فقهی سازمان بورس نیز با توجه به شبهات پیش‌آمده پیرامون قوانین جدید بازار پایه از بررسی این موضوع و روشن شدن اشکالات آن خبر داد. عباس موسویان در خصوص حکم شرعی مخفی ماندن سفارش‌های خریدار و فروشنده در معامله با روش جدید بازار پایه گفته، در قانون جدید مرحله پیش از معامله مشخص نیست اما وقتی به مرحله معامله می‌رسد، هم فروشنده و هم خریدار و هم قیمت مشخص می‌شود.

وی درباره اینکه قبل از معامله، اطلاعات باید در دسترس خریدار و فروشنده قرار گیرد، افزود: این‌طور نیست که به‌عنوان معامله‌گر ببینیم مشتری چه قیمتی پیشنهاد داده است. فرض مثال یک فروشنده که ۵ مشتری دارد، باید بداند هر مشتری چه قیمتی پیشنهاد داده اما مشتریان از قیمت‌های پیشنهادی مشتریان دیگر باخبر نمی‌شوند. بر این اساس قرار است جزییات این قانون ۲۲ خردادماه در کمیته فقهی مطرح و بررسی شود.

انتهای پیام/