021-79276000 info@noviraco.com

قیمت کامودیتی ها در نخستین روز معاملاتی هفته و به دنبال بحران صنعت ساخت و ساز چین، افزایش محدودیت های صنعتی در این کشور و تقویت شاخص دلار، با افت چشمگیر همراه شد. مس که از آن با عنوان فشارسنج اقتصاد جهانی یاد می‌شود در معاملات بورس کالای نیویورک با بیش از سه درصد افت به ۹،۱۶۶ دلار برای هر تن و کمترین میزان طی یک ماه اخیر رسید. روی با ۲ درصد افت به ۳،۰۱۱ دلار برای هر تن و کمترین میزان دو هفته اخیر کاهش یافت. آلومینیوم از سقف ۱۳ ساله خود فاصله گرفت و به ۲،۹۰۰ دلار برای هر تن کاهش یافت. سنگ آهن چین به روند نزولی هفته گذشته ادامه داد و با کاهش ۸.۷ درصدی به ۹۲.۹۸ دلار برای هر تن و کمترین سطح از جولای ۲۰۲۰ رسید. هر بشکه نفت برنت نیز در این میان ۱.۵ درصد کاهش را تجربه کرد و به ۷۴ دلار افت کرد و از سقف ۶ هفته‌ای هفته گذشته خود فاصله گرفت.

بحران بدهی صنعت ساخت و ساز چین و از جمله شرکت  Evergrande، که به دنبال کاهش خرید خانه در این کشور اتفاق افتاده را می‌توان مهمترین عامل مؤثر در ریزش قیمت کامودیتی ها دانست. بانک‌های بزرگ چینی گزارش داده‌اند که این شرکت به آنها اعلام کرده که در حال حاضر توان پرداخت بهره موعد روز دوشنبه را ندارد. همچنین موعد پرداخت مبلغ ۸۴ میلیون دلاری به دارندگان اوراق قرضه این شرکت نیز روز پنج شنبه می‌باشد که پرداخت آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. 

محدودیت های چین بر تولید فولاد که بخشی از برنامه این کشور برای رسیدن به تولید کربن صفر تا سال ۲۰۶۰ می‌باشد، همچنان ادامه دارد. این کشور که به تنهایی بیشتر از تمام دنیا فولاد تولید می‌کند، محدودیت های تولید را در چند استان مجددا افزایش داده است و دستورالعمل‌هایی در این خصوص به فولادسازان ارسال کرده است. سرعت اعمال این محدودیت ها که فراتر از انتظار تحلیلگران بوده است تأثیر به سزایی در ریزش ۶۰ درصدی سنگ‌آهن پس از رسیدن به سقف تاریخی ماه می داشته است. در این میان تقویت شاخص دلار در آستانه نشست روز سه شنبه کمیته عملیات بازار باز فدرال رزرو (FOMC) و احتمال ارائه برنامه زمانبندی در خصوص زمان آغاز کاهش حمایت‎‌های اقتصادی یا به اصطلاح Taper از جمله عواملی است که به ریزش کامودیتی ها دامن زده است.

انتهای پیام/