021-79276000 info@noviraco.com

سیاست‌های کلی برنامه ششم توجه به اولویت بخش ریلی در توسعه حمل‌ونقل کشور و ایجاد مزیت‌های رقابتی برای آن در طول اجرای قانون برنامه و دستیابی به سهم حداقل ۳۰ درصد حمل بار و ۲۰ درصد حمل مسافر را بر عهده راه‌آهن قرار داده است. مقرر شده امسال میزان حمل بار از ریل به ۸۲ میلیون تن افزایش یابد. به‌منظور تحقق این هدف بهبود سازوکارهای تأمین مالی با مشارکت بخش غیردولتی و استفاده از ظرفیت‌های بودجه در دست اقدام شرکت راه‌آهن قرار دارد. استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، منابع مالی خارجی، منابع بازار سرمایه از دیگر راهکارهای افزایش سرمایه در بخش ریلی است. برای دستیابی به این اهداف روز گذشته همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تأمین مالی در حوزه حمل‌ونقل ریلی برگزار شد.

با رشد و توسعه بازار سرمایه تحولی در تأمین نظام مالی حوزه حمل‌ونقل ریلی صورت گرفت. قیمت پایین انرژی در کشور خسارت زیادی به اقتصاد وارد کرده است. جبران اثرات زیانباری پایین بودن قیمت سوخت از طریق بازگرداندن منافع حاصل از صرفه‌جویی به بخش ریلی از اهداف مهم توسعه ریلی و استفاده از منابع برای رسیدن به این هدف است. به این منظور مشوق‌های مختلفی برای جذب سرمایه‌های بخش خصوصی در قانون در نظر گرفته شده است.

به استناد قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیری و ارتقای نظام مالی کشور، شرکت راه‌آهن از طریق شرکت نفت، از محل منابع ناشی از صادرات سوخت صرفه‌جویی شده به سرمایه‌گذاران جدید در حوزه ریلی چه در زیرساخت یا تأمین ناوگان یارانه صرفه‌جویی سوخت پرداخت می‌شود.

به گزارش ایران آنلاین، در این مراسم ۲ تفاهم‌نامه برای تأمین مالی در حوزه‌های مختلف روساخت و زیرساخت حمل‌ونقل ریلی بین بازار سرمایه و راه‌آهن و بخش خصوصی به امضا رسید و در این تفاهم‌نامه‌ها مشارکت بخش خصوصی در توسعه حمل‌ونقل بین‌المللی سیستان و بلوچستان با رویکرد ترانزیت و همکاری‌های بین‌المللی به امضای طرفین رسید. شاپور محمدی رئیس سازمان بورس در همایش تأمین مالی توسعه ریلی گردش اوراق سررسید نشده بازار سرمایه را ۹۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: حجم بازار بدهی در ۲ سال ۷ برابر شده که این خبر خوبی در بحث تأمین مالی است اما این اوراق بیشتر دولتی بوده ولی تلاش ما این است که اوراق را بیشتر برای بخش خصوصی منتشر کنیم.

او سرمایه‌گذاری در بورس را شفاف‌ترین معامله در کشور تعبیر کرد. چون به گفته او همه شرکت‌ها تحت نظارت هستند مالیات می‌پردازند و اشتغال‌زایی می‌کنند. او ایران را در بین کشورهای اسلامی دارای متنوع‌ترین ابزارهای مالی در بازار سرمایه نامید و گفت: تکمیل زیرساخت‌ها در اقتصاد کلان آثار بسیار مثبتی دارد هرچند که ممکن است در بازگشت سرمایه ابهاماتی وجود داشته باشد درحالی‌که این بخش به رونق سایر بخش‌های اقتصادی منجر می‌شود.

سعید محمد زاده مدیرعامل راه‌آهن هم در همایش تأمین منابع مالی در راه‌آهن با بیان این‌که ضرورت دارد بسیاری از بارهای جاده‌ای به سمت ریل منتقل شود تا مصرف سوخت‌ کاهش‌یافته و سوانح رانندگی کمتر شود، گفت: راه‌آهن ظرفیت حمل ۱۳۰ میلیارد تن کیلومتر بار را داراست. اگر یک‌تن کیلومتر بار از جاده به ریل منتقل شود ۳۵ سی‌سی صرفه‌جویی سوخت رخ می‌دهد، امروز حدود ۳۰ میلیارد تن کیلومتر بار می‌تواند به ریل منتقل شود که با احتساب مصرف ۳۵ سی‌سی و نرخ سوخت ۷۰ سنت، ۷۵۰ میلیون دلار صرفه‌جویی سوخت خواهیم داشت.