021-79276000 info@noviraco.com

گذاران به‌سختی می‌توانند سرمایه‌ای را در ۲۰۱۹ پیدا کنند که عملکرد بهتری از بیت کوین داشته باشد. طلا؟ هفده درصد افزایش قیمت از ۳۱ دسامبر سال گذشته. سهام؟ شاخص S&P500 بیست‌ویک درصد از سی‌ام سپتامبر کاهش‌یافته است. اوراق بهادار؟ اوراق بهادار ۱۰ ساله خزانه‌داری آمریکا تنها ۱.۶ درصد سود دارد که نزدیک به رکورد پایین‌ترین حد است؛ و بیت کوین؟ قیمت این ارز مجازی سه‌ماهه سوم سال را با حدود ۸۳۰۸ دلار به پایان رساند که ۱۱۴ درصد به‌صورت سالانه رشد داشت. سرمایه‌گذارانی که در آخرین روز ۲۰۱۸ خرید کرده بودند، دو برابر سود کردند.

به گفته وال‌استریت، یکی از منتقدان اصلی بیت کوین، ارز مجازی تنها یک دهه گذشته توسط یک یا چند برنامه‌نویس اختراع شد و هیچ پایه و اساس واقعی و ارزش زیربنایی ندارد، یک ارز ساختگی است با یک قیمت بی‌ثبات که تنها خریدار بعدی آن را مشخص می‌کند. ولی با کند شدن اقتصاد جهان و معامله میلیاردها میلیارد دلار اوراق بهادار دولتی از اروپا تا ژاپن با سوددهی منفی، افزایش قیمت بیت کوین در سال جاری می‌تواند موج جدیدی از سرمایه‌گذاران را به خود جذب کند، سرمایه‌گذارانی که قبلاً حتی نگاه هم به آن نمی‌انداختند. تحلیلگران شرکت خدمات مالی و بانکداری گلدمن ساچز آمریکا سهام فناوری اطلاعات را کارآمدترین بخش در سال جاری با سوددهی ۳۱ درصد اعلام کردند و اشاره داشتند که عملکرد آن از سایر گروه‌های سرمایه اوراق بهادار و طلا بهتر بوده است.

 در این گزارش به بیت کوین اشاره نشده بود. شرکت‌های بزرگ وال‌استریت هنوز هم سرمایه‌های دیجیتال را تجارت نمی‌کنند. ولی افزایش قیمت بیت کوین در سال جاری میلادی تا امروز تقریباً ۴ برابر بهترین سهام فناوری بوده است. قیمت این ارز در حال حاضر بیش از ۱۰ برابر قیمت آن در آغاز ۲۰۱۷ است. یکی از پر بحث‌ترین مسائل در مورد بیت کوین این است که این ارز مجازی برخلاف سهام و اوراق بهادار که قیمتشان بستگی به تصمیمات بانک مرکزی و دولت دارد، مستقل از نهادهای دولتی عمل می‌کند، در عوض سیاست‌های ثابتی بر آن حاکم است که ریشه در شبکه زیربنایی آن دارد و بنابراین تغییر آن بسیار سخت است. بیت کوین کم‌کم به یک طلای دیجیتال تبدیل می‌شود که شکل جدیدتر و قابل‌حمل‌تری از این فلز گران‌بها است.

قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر کاهش‌یافته و از اوج قیمت ۱۲,۹۰۰ دلار ژوئن ۲۰۱۹ پایین آمده است که دلیل آن را می‌توان کاهش اشتیاق در این صنعت به خاطر دورنمای کوتاه‌مدت ورود یک موج پول‌سازمانی به بازار دانست. مالک بازار سهام نیویورک ماه گذشته یک معامله بیت کوین انجام داد که قرار بود نیازهای سرمایه‌گذاران سازمانی را تأمین کند. مقدار این قرارداد جدید فقط ۵ میلیون دلار بود. این مقدار را با ۲۶.۵ میلیارد دلار اوراق بهادار شرکتی که هرروز در بازار آمریکا در سه‌ماهه سوم سال جاری دست‌به‌دست شده مقایسه کنید؛ بنابراین مشخص است که مؤسسات هنوز هم سرمایه‌گذاری هدفمندی در بیت کوین نمی‌کنند. ولی شاخص‌های داخلی بیت کوین خبر از یک بازار سلامت و رو به رشد را می‌دهد.

انتهای پیام/