021-79276000 info@noviraco.com

مجتبی کباری کارشناس بورس در برنامه زنده روی خط خبر شبکه خبر گفت: به نظر من بازار بورس تهران حباب ندارد و البته این‌گونه نیست که بگوییم هیچ شرکتی حبابی نیست، اما قیمت‌ها خودشان را به‌روزرسانی می‌کنند، همان‌گونه که مسکن قیمت خود را به‌روزرسانی کرد و پایدار ماند. این کارشناس بورس افزود: سال ۹۸، سال توسعه بازار آنلاین معاملات بازار سرمایه است و ۷۵ درصد معاملات امسال مربوط به معاملات افراد حقیقی و ۲۵ درصد معاملات مربوط به شرکت‌ها و افراد حقوقی است که در رشد بازار حبابی بودن را قائل نیستیم.

وی بابیان اینکه هنوز شرکت‌های بزرگ بورسی رشد نکرده‌اند،‌گفت: ۷۰ درصد شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه هنوز رشد خود را انجام نداده است، بنابراین زمینه برای رشد بازار سرمایه وجود دارد. کباری همچنین به افراد حقیقی تازه وارد به بورس توصیه کرد، ابتدا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بورس شوند تا میزان ریسک آن‌ها کمتر شود. به گفته وی، در چند روز اخیر در برخی از صنایع بورسی ۳۰ درصد افت قیمت سهام بوده است و بنابراین تازه‌واردان بهتر است از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار شوند تا بعدازاینکه تجربه لازم را کسب کردند، به‌صورت مستقیم وارد خرید سهام شرکت‌ها شوند.

این کارشناس بورس همچنین به شرکت‌های سهامی توصیه کرد: کسب‌وکارهای خود را به بازار سرمایه وارد کنند که بتوانند تأمین نقدینگی انجام داده و به رشد اقتصادی و بازار سرمایه کمک کنند. در این برنامه همچنین مهدی محمود رباطی کارشناس بورس گفت: برای تعمیق بازار سرمایه باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد و هوش مالی و فرهنگ سرمایه‌گذاری از دوران ابتدایی در کتاب‌های آموزشی گنجانده شود و دانشجویان با بورس آشنا شوند. وی گفت: حضور در بورس یعنی تقویت اقتصاد مقاومتی است.

به گفته این کارشناس،‌ حضور مردم در بورس نباید کوتاه‌مدت باشد بلکه باید بدانند چگونه سرمایه‌گذاری کنند و سرمایه‌های آن‌ها به‌صورت میان‌مدت و بلندمدت در بازار حضورداشته باشد تا بازار سرمایه را توسعه دهد و نقدینگی از طریق این بازار به سمت تولید هدایت شود. بازار بورس در هفته‌های گذشته رشدهای چشمگیری داشت و در هفته جاری با افت قابل‌توجه شاخص مواجه شده است که به نظر برخی کارشناسان نوسان در بازار بورس امر طبیعی است. در حال حاضر حدود ۱۰ میلیون کد حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه وجود دارد، یعنی حدود ۱۲ درصد مردم در بورس حضور دارند.

انتهای پیام/