021-79276000 info@noviraco.com

طی ۱۲ ماه گذشته بورس ایران و یا به‌عبارت‌دیگر بورس تهران بهترین عملکرد را در میان بورس‌های جهان داشته است. درحالی‌که طی سال گذشته شاهد آن بودیم که تحریم‌های‌ آمریکا تا حدودی بر روند معاملات بورس تهران اثرگذار بود اما این بازار مالی توانسته است طی ۱۲ ماه گذشته به یکی از بورس‌های با بهترین عملکرد در جهان تبدیل شود. یکی از اصلی‌ترین دلایل این مسئله ورود سرمایه‌گذاران بیشتر به این بازار بوده است.

با توجه به آنکه نرخ تورم در ایران طی چند سال اخیر افزایش‌یافته اما نرخ سود بانکی بالا نرفته است، کارشناسان می‌گویند که این دو مسئله سرمایه‌داران را به سمت بازارهای سهام سوق داده است. این مسئله باعث شد تا بورس تهران صعود قابل‌توجهی را تجربه کند و این در حالی است که در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۱۸ و به دلیل نگرانی از بروز درگیری نظامی و همچنین رکود اقتصادی بازار در شرایط صف فروش قرار داشت.

طی ۱۲ ماه گذشته شاهد آن بودیم که ارزش بورس تهران حدود ۷۰ درصد رشد داشته و درواقع عملکرد بهتری را از هر بورس دیگری در جهان داشته است. به گفته یک مدیر شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری که خواست نامش فاش نشود، بورس تهران نشان داد که می‌تواند با هرگونه نوسان بازار ارز مقابله کرده و بهترین جایی است که افراد می‌توانند از ارزش پول خود در آن محافظت کنند. علیرغم آنکه طی ۱۲ ماه گذشته ارزش دلاری بورس تهران دو برابر شده است،‌ اما هنوز نتوانسته به بیشینه خود در سال ۲۰۱۴ دست یابد. کارشناسان انتظار دارند که شاهد اصلاح قیمت شرکت‌های کوچک و بزرگ در بورس تهران در آینده باشیم. تحریم‌های علیه ایران باعث شده است که سرمایه‌گذاری خارجی قابل‌توجهی به بورس تهران نسبت به قبل اضافه نشود و در محدوده ۵۰ میلیون دلار که از سال ۲۰۱۸ شاهد آن بوده‌ایم باقی‌مانده باشد.

انتهای پیام/