021-79276000 info@noviraco.com

وظیفه اصلی سبدگردان، سبدگردانی است. در حال حاضر با توجه به تحولات دو سال گذشته و به واسطه استقبال شدید از بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری در آن، خدمات سبدگردان از سوی افراد حقیقی و حقوقی کثیری ارائه می‌گردد. اکنون که شرکت‌های سبدگردان متعددی وجود دارد، لازم است بدانیم به کدام سبدگردان اعتماد کنیم؟ توجه به این مهم که عمده‌ای از این افراد دارای مجوز رسمی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار نبوده و به اصطلاح سبدگردان غیررسمی محسوب می‌شوند، حائز اهمیت است. سبدگردانی غیررسمی، هم برای سبدگردان و هم برای سرمایه‌گذار با ریسک همراه بوده و سازمان بورس و اورق بهادار در قبال این نوع سبدگردانی، مسئولیتی بر عهده نخواهد داشت.

سبدگردانی رسمی در بازار سرمایه از طریق شرکت‌های سبدگردان دارای مجوز سبدگردانی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌گیرد. اعطای مجوز سبدگردانی به شرکت‌های سبدگردان از سوی سازمان بورس و اورق بهادار، به منزله تضمین سودآوری و تأیید بازدهی این شرکت‌ها نیست، بلکه سازمان بورس با اعطای مجوز، وجود الزامات لازم سبدگردانی را تأیید نموده و نظارت بر این شرکت‌ها را وظیفه خود می‌داند. این مجوز به شرکت‌هایی داده می‌شود که دارای تیمی متشکل از افراد متخصص تحلیلگر با مدارک و گواهینامه‌های حرفه‌ای و … باشند.

در راستای پاسخ به این سوال که به کدام شرکت سبدگردان باید اعتماد کنیم، می‌توان بیان نمود شرکت سبدگردانی که احراز صلاحیت حرفه‌ای سهامداران و اعضای هیأت مدیره آن بررسی شده و دارای مجوز رسمی از سازمان بورس اوراق بهادار باشد، صلاحیت لازم جهت سرمایه‌گذاری را دارا است. از دیگر نکات مهم برای انتخاب سبدگردان، بررسی عملکرد گذشته و میزان موفقیت در مدیریت سبد‌ها و میزان بازدهی‌های کسب شده سبدگردان است. معمولاً شرکت‌های سبدگردان علاوه بر سبدهایی که در اختیار دارند به مدیریت دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز می‌پردازند که با مراجعه به وب سایت هر صندوق، عملکرد قابل بررسی است.

بررسی خدماتی که شرکت سبدگردان ارائه می‌دهد می‌تواند به سرمایه‌گذار در انتخاب سبدگردان کمک کند. سبدگردان موظف است قبل از تشکیل سبد اختصاصی، قرارداد سبدگردانی را تنظیم نماید که در این قرارداد مواردی شامل تعهدات سبدگردان، میزان کارمزدی که سبدگردان به صورت توافقی از سرمایه‌گذار دریافت می‌کند و نحوه گزارش‌دهی سبدگردان به سرمایه‌گذار تعیین گردد. بعد از تنظیم قرارداد، سبدگردان ملزم است میزان ریسک‌پذیری فرد سرمایه‌گذار را بسنجد و متناسب با درجه ریسک‌پذیری هر شخص سبد بهینه را تشکیل دهد. شرکت‌های سبدگردان وظیفه دارند سامانه‌ای را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند که گزارش خرید و فروش‌ها، گردش حساب، تعداد دارایی‌ها، پرتفوی سرمایه‌گذار و میزان سود و بازدهی سبد به طور مرتب قابل بررسی باشد.

انتهای مطلب/