021-79276000 info@noviraco.com

حسین زینلی در آیین راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی زیره سبز که صبح امروز در بورس کالای ایران برگزار شد، گفت: از طریق سازوکار بورس کالا می‌توانیم شرایطی را مهیا کنیم که دیگر کشاورزان قشر ضعیف جامعه نباشند به‌طوری‌که با کشف واقعی و عادلانه محصولات در بورس کالا، سود واقعی به کشاورزان می‌رسد و این واسطه‌ها هستند که ضعیف‌تر می‌شوند.

مدیر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی افزود: طی سال گذشته 370 میلیون دلار صادرات گیاهان دارویی داشتیم که انتظار داریم این رقم در بدترین حالت به 700 میلیون دلار برسد. از این میزان 5 میلیون دلار صادرات به زیره سبز اختصاص داشت. در تلاش هستیم امسال سطح زیر کشت زیره سبز را به 50 هزار هکتار برسانیم که البته علت کاهش سطح زیر کشت در سال گذشته این بود که محصول زیره سبز گران شد و ماده اولیه برای کشت محصول نداشتیم اما در سال جاری این موضوع حل شده است.

به گفته زینلی، باید به‌جایی در تولید محصولات کشاورزی برسیم که کشاورزان ما قدرت تجارت با کشاورزان دیگر کشورها را پیدا کنند. در کشور هند 500 هزار هکتار سطح زیره کشت دارند که این رقم در ایران حدود 20 هزار هکتار است البته در مقابل کیفیت زیره سبز ایرانی بالاتر است و جا دارد تا صادرات زیره سبز ایرانی در دنیا توسعه یابد که برای این اتفاق نیز روی بورس کالا حساب بازکرده‌ایم. از طریق سازوکار بورس کالا به دنبال پایداری در تولید و صادرات زیره هستیم به‌طوری‌که بورس به شفاف‌سازی قیمت، ایجاد انگیزه تولید و حمایت از کشاورزان نقش ویژه‌ای خواهد داشت.

انتهای پیام/