021-79276000 info@noviraco.com

فرهاد دژ پسند وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در جلسه معارفه معاون جدید امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد، اظهار کرد: بانک‌ها در اقتصاد ایران علاوه بر تحریم‌ها، با مشکلات ساختاری هم مواجه هستند و حل آن‌ها به‌ویژه در شرایطی که نظام تأمین مالی کشور بانک محور است، نیازمند عزم جدی مسئولان به‌خصوص معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد است.

به گزارش ایسنا و بر اساس گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران، دژ پسند اظهار کرد: نظام‌های بانکی و بیمه‌ای کشور در حال حاضر از یک‌سو به خاطر تحریم‌های ظالمانه و از سوی دیگر به خاطر برخی مشکلات ساختاری تحت‌فشار بوده و نیازمند تحول هستند. بانک‌ها و بیمه‌ها به‌واسطه تحریم‌ها، تحت‌فشار قرار می‌گیرند و برای عبور از این شرایط، نیازمند عملکرد قوی‌تر از سوی مجموعه مدیران بانکی و وزارت اقتصاد به‌عنوان نهاد ناظر و سیاست‌گذار هستیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: بانک محور بودن نظام تأمین مالی کشور از دو جنبه قابل‌توجه است. ابتدا به دلیل اهمیت این موضوع میزان نگاه‌های سخت‌گیرانه به‌نظام بانکی شدت بیشتری می‌گیرد و در مرحله بعد همین موضوع باعث می‌شود همه آماده همکاری برای ایجاد تحول در نظام بانکی و رفع مشکلات آن باشند. به همین سبب است که در حال حاضر، علاوه بر وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، مجلس شورای اسلامی، دولت، شورای هماهنگی اقتصادی و حتی نهادهای فراملی آماده‌اند برای تأمین مالیِ تحول در نظام بانکی کشور، همکاری کنند.

دژ پسند بابیان این‌که یکی از مسائل اساسی در ایجاد تحول در نظام بانکی، توجه به تقویت بازار سرمایه به شکلی است که بتواند بخشی از بار تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی کشور را بر دوش بگیرد، گفت: معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد دارای اشراف و ظرفیت‌های بالای کارشناسی و علمی و یکی از ارکان مهم در ایجاد تحول در نظام بانکی، بیمه‌ای و شرکت‌های دولتی کشور است.

دژ پسند در ادامه بابیان این‌که نظام بیمه‌ای کشور علاوه بر مشکلات ناشی از تحریم، متأثر از برخی تنگناهای ساختاری است، ادامه داد: صنعت بیمه نیازمند خلاقیت، نوآوری و توجه به طرح‌های نوین بیمه‌ای و تجربیات موفق جهانی به‌منظور بومی‌سازی و اجرای آن در برنامه‌های آتی خود است.

او با تأکید بر اهمیت واحدهای پژوهش و تحقیقات در مجموعه بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های دولتی، گفت: متأسفانه در دستگاه‌های دولتی، واحدهای پژوهشی و تحقیقاتی، بعد از مدتی به دفاتر وادارات کلِ فاقد خلاقیت و نوآوری تبدیل و عملاً درگیر روزمرگی اداری می‌شوند.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی درهم‌ریختگی‌ها و بی‌انضباطی‌های مالی از سوی دستگاه‌های دولتی، وزارت اقتصاد را دارای نقشی بسیار مهم در جلوگیری از حیف‌ومیل منابع توصیف کرد و گفت: باید بپذیریم همان‌قدر که سوءاستفاده یا همان “میل ” کردن بیت‌المال عمل ناپسند و زیان‌باری است،”حیف ” بیت‌المال نیز که ناشی از ناکارآمدی و بی‌تدبیری است، امری غیرقابل‌چشم‌پوشی و از اسباب ایجاد بی‌اعتمادی به دولت نزد افکار عمومی می‌تواند باشد و من تأکید دارم که مدیران اقتصادی کشور به‌ویژه در مجموعه وزارت اقتصاد باید نسبت به هر دو عارضه با حساسیت بالا برخورد کنند.

گفتنی است، در این مراسم به ترتیب، امیر باقری و عباس معمار نژاد به‌عنوان معاونین سابق و جدید امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد، طی سخنانی به ارائه گزارش عملکرد و برنامه‌های خود پرداختند.