021-79276000 info@noviraco.com

بررسی و مطالعه وضعیت سهامداران بالای یک درصد گواهی های سپرده کالایی زعفران نگین انبارهای بورس کالا نشان دهنده حضور پررنگ صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف در این بازار می‌باشد. به طوری که در تاریخ تهیه این گزارش صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف در مجموع در حدود ۵۰ تن گواهی سپرده کالایی زعفران نگین خریداری کرده‌اند که این مقدار حدود ۸۰ درصد ظرفیت حال حاضر انبارها را تشکیل می‌دهد و ارزش آن بالغ‌بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان می‌باشد.

با راه‌اندازی صندوق‌های کالایی کشاورزی در اواخر سال ۱۳۹۹، زمینه برای افزایش فعالیت حقوقی‌ها در این بازار و افزایش عمق معاملات آن فراهم گردید، به طوری که در اواسط سال ۱۴۰۰ تعدادی از صندوق‌های سرمایه‌‎گذاری بازار سرمایه در گواهی سپرده زعفران سرمایه‌گذاری کردند و در مجموع حدود ۶۵ میلیارد تومان در این بازار تزریق کردند و با توجه به افزایش قیمتی که در ماه‌های آبان و آذر ۱۴۰۰ اتفاق افتاد، توانستند در بازه حدوداً ۵ ماهه، بازدهی بالای ۷۵ درصد را برای خود به ارمغان بیاورند. صندوق سرمایه‌گذاری بانک گردشگری، صندوق سرمایه‌گذاری نقش جهان اصفهان و صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر ازجمله این صندوق‌ها به شمار می‌آیند. در ادامه در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۰ و همچنین اوایل سال ۱۴۰۱ نیز سرمایه‌گذاری در گواهی‌های سپرده زعفران با استقبال چشمگیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری همراه شد که جزئیات آن در جدول ذیل ارائه شده است:

لیست صندوق های سرمایه گذاری در بازار گواهی سپرده کالایی
لیست صندوق های سرمایه گذاری در بازار گواهی سپرده کالایی

همان‌طور که مشاهده می‌شود بسیاری ازصندوق‌های تحت مدیریت نهادهای شناخته‌شده و مطرح بازار سرمایه همچون تأمین سرمایه تمدن، تأمین سرمایه سپهر، سبدگردان کاریزما و کارگزاری فارابی از بازار گواهی سپرده کالایی زعفران استقبال کرده‌اند. شایان ذکر است که تا تاریخ تهیه این گزارش به اندازه ۳۴ تن اختیار فروش زعفران توسط این صندوق‌ها نیز خریداری شده است، به گونه‌ای که بخش بزرگی از ریسک خریدهای انجام شده از این طریق پوشش داده شده است.

نکته قابل توجه دیگر روند ظرفیت انبارهای زعفران بورس کالا می‌باشد. بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد، ظرفیت انبارهای زعفران از ۲.۵ تن در سال ۹۷ به بیش از ۶۱ تن در خرداد ۱۴۰۱ رسیده است. می‌توان به وضوح مشاهده کرد استقبال کم‌سابقه صندوق‌های سرمایه‌گذاری از این بازار و رشد چشمگیر معاملات آن، زمینه افزایش ظرفیت انبارها را نیز فراهم کرده است. در این شرایط به نظر می‌رسد زعفران، به عنوان یک کالای کشاورزی، جایگاه ویژه‌ای به عنوان ابزار سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و نوپا در میان اهالی بازار سرمایه کشور و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پیدا کرده است و این محصول در حال تبدیل شدن به دسته‌بندی جدیدی از دارایی سرمایه‌ای می‌باشد. این امید وجود دارد که با همت شرکت بورس کالای ایران و فعالان این عرصه، اتفاق مشابه برای سایر محصولات کشاورزی از جمله پسته، زیره، زرشک و … رخ دهد و این کالاها نیز بتوانند جایگاه مورد نظر را به عنوان ابزار سرمایه‌گذاری خاص در میان اهالی بازار سرمایه کشور بیابند.

صندوق سرمایه‌گذاری طلای سرخ نوویرا (نهال) نیز طی حدود یکسال و نیم گذشته سعی کرده نقش مهمی در این بازار ایفا کند و با همکاری سایر فعالان این حوزه، زعفران را به جایگاه گذشته خود در بازارهای جهانی نزدیک کند. همچنین با تغییر اخیر در اساسنامه صندوق و امکان سرمایه‌گذاری در کلیه گواهی‌های سپرده قابل‌معامله در بورس کالا از این پس ریسک صندوق به صورت بهینه قابل‌کنترل خواهد بود.