021-79276000 info@noviraco.com

حیدر مستخدمی حسینی در مصاحبه با رادیو با اشاره به نوسانات نرخ ارز در یک‌ماهه اخیر و روند کاهشی آن گفت: در این رابطه دو رویکرد وجود دارد، یک بخش مربوط به اعمال مدیریت صحیح‌تر بانک مرکزی نسبت به دوره قبل می‌شود. بانک مرکزی با توجه به کسب تجربیاتی که در حوزه ارز داشته، در چند ماه گذشته یک برنامه منظم‌تری را در خصوص ارز برقرار کرد. بخصوص بخشی که مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات صنعت پتروشیمی می‌شد.

وی افزود: این روند بهتر شد و اصلاح ساختار دراین‌ارتباط صورت گرفت و بخشنامه‌های ارزی تصحیح شد و همین امر باعث شد که در بازگشت ارز حاصل از صادرات و سپردن آن ارزها به نیما، برای واردات موردنیاز کشور گشایش اعتباری صورت بگیرد و ارز نیما دریچه‌ای باشد تا ارز به آن بخش تخصیص داده شود. از طرفی برخی از کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومان به آن‌ها تعلق می‌گرفت، آرام‌آرام برخی از آن اقلام تصحیح شد و ارزش به سمت ارز نیما آمد بنابراین ارز با نرخ ۴۲۰۰ یک مقدار بارش سبک شد.

با این عملکردها توان ارزی نیما افزایش پیدا کرد و درنتیجه توانست ارز تخصیصی هم گسترش بیشتری پیدا کند. بازار متشکل ارزی بر قیمت ارز تأثیرگذار بود، گفت: بازار متشکل ارزی که بخشنامه‌های اولیه‌اش صادر شد و حتی قرار شد اسکناس‌ها هم در آن مورد مبادله قرار بگیرد هرچند هنوز اقدام اجرایی صورت نگرفته اما اقدام اولیه برای شکل‌گیری‌اش توسط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تصویب شده که این به لحاظ توانی کمکی برای کاهش نرخ ارز بود.

وی با اظهار به اینکه با این اقدامات جامعه دریافت که دولت و بانک مرکزی قصد ندارند اشتباهات دوره قبل را مرتکب شوند بلکه برای تصحیح نرخ ارز با برنامه حرکت می‌کنند، بیان داشت: همین روند روانی باعث شد که هجوم برای تدارک و تهیه ارز کاهش پیدا کند.

این کارشناس اقتصادی با ذکر اینکه رویکرد دوم به شرایط بین‌الملل برمی‌گردد، تصریح کرد: سیاستی که آمریکا در پیش‌گرفته بود یعنی برخورد و نحوه اعمال قدرت، کاهش پیدا کرد و از طرفی مقاومتی هم که در داخل برنامه‌ریزی شد، شرایطی را به وجود آورد. هیئت‌هایی که به ایران آمدند و دارند می‌آیند، این‌ها باعث شد تا شرایط مثبتی را از شرایط بین‌المللی به وجود بیاورد که بر نرخ ارز اثر بگذارد.

انتهای پیام/