021-79276000 info@noviraco.com

کتاب “وقایع‌نگاری فرازوفرودهای بازار سرمایه”، یادداشت‌های یک خبرنگار بورسی به قلم مهدی‌ حاجی وند در 428 صفحه منتشر شد. در مقدمه این کتاب که بخشی از مجموعه یادداشت‌های حاجی وند را در خصوص عوامل اثرگذار بر معاملات بازار سرمایه در برمی‌گیرد، آمده است: افزایش شاخص بورس، رکوردشکنی در بازار سرمایه، صعود شاخص بورس، بازگشت بازار سرمایه به رونق، بورس پربازده‌ترین مکان برای سرمایه‌گذاری و …؛ این‌ها عناوینی است که هرازگاهی از طریق رسانه‌های مختلف به‌ویژه رادیو و تلویزیون به گوش مردم می‌رسد.

موضوعاتی که باعث می‌شود بسیاری از افراد به‌ویژه کسانی که اطلاعات کمتری از سازوکار معامله در بورس دارند، به وسوسه بیفتند تا (بدون هیچ اطلاع و تجربه حضور در بازار سهام)، سرمایه‌های اندک و گاهی قابل‌توجه خود را برای کسب سود بیشتر به تالار شیشه‌ای بیاورند؛ و در برخی موارد نتیجه این بی‌اطلاعی و رفتار هیجانی، پس از گذشت مدت‌زمان اندکی به‌طورمعمول زیان و از دست رفتن بخشی از سرمایه این افراد می‌شود و در پی آن نیز این دسته از سهامداران و سرمایه‌گذاران تصمیم می‌گیرند برای همیشه عطای حضور در بازار سرمایه را به لقای آن ببخشند.

ازاین‌رو شاید بتوان یکی از دلایل عدم توسعه‌‌یافتگی بازار سرمایه در کشور و همچنین تداوم بانک محور بودن اقتصاد را، عدم اطلاع‌رسانی و فرهنگی سازی و این‌چنین موضوعاتی برشمرد. بر این اساس به نظر می‌رسد فرهنگ‌سازی و آگاهی دادن به جامعه در خصوص مؤلفه‌های اثرگذار بر معاملات بازار سرمایه در مقاطع مختلف اقدامی است که بتواند در این زمینه مفید باشد. به همین منظور تلاش شد مجموعه عوامل مختلف اثرگذار بر روند افزایش و نیز کاهش شاخص بورس و کلیت بازار سرمایه در قالب یادداشت‌های نگاشته و منتشرشده در یک بازده زمانی خاص توسط نویسنده، با اندک بازنگری و ویرایشی در قالب کتابی تهیه و به تفکیک سال‌های انتشار در 5 فصل منتشر شود تا سرمایه‌گذاران بازار سرمایه به‌ویژه تازه‌واردان، از آگاهی و اطلاع بیشتری در خصوص توجه به مؤلفه‌های اثرگذار بر دادوستدهای این بازار برخوردار شوند.

در توضیح بیشتر مطالب این کتاب باید گفت نیمه دی‌ماه سال 1392 تاریخی‌ترین رکوردی است که پیش‌تر شاخص بورس با فتح قله 89 هزار و 500 واحدی به آن دست‌یافته بود و از آن تاریخ تا آذرماه 1396، بازار سرمایه و شاخص بورس تحت عوامل مختلف سیاسی، اقتصادی و … روزهای پرفرازونشیبی را سپری کرده است. از سوی دیگر مؤلف این کتاب نیز که تجربه سال‌ها پژوهش و فعالیت خبرنگاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی به‌ویژه بازار سرمایه را در کارنامه خود دارد، در این دوره 4 ساله، بسته به شرایط مختلف اقدام به نوشتن و انتشار یادداشت، گزارش‌های، مقالات و … در خصوص اثرپذیری بازار سرمایه از شرایط و مؤلفه‌های گوناگون کرده است؛ بنابراین تصمیم بر این شد تا گزیده‌ای از این مطالب در قالب کتابی تحت عنوان “وقایع‌نگاری فرازوفرودهای بازار سرمایه (یادداشت‌های یک خبرنگار بورسی)” منتشر شود تا علاقه‌مندان به حضور در بورس با موضوعات اثرگذار بر کلیت بازار سرمایه آشنا شده و با علم و آگاهی بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار اقدام کنند.

همچنین یکی از نکات مهم و قابل‌توجه در خصوص مطالب درج‌شده در این کتاب این است که مطالب منتشرشده، این رفتارشناسی و روانشناسی معامله در بورس را به معامله‌گران بازار سرمایه می‌دهد که معاملات بورس در مقاطع مختلف زمانی تحت تأثیر چه عواملی است و به‌طورمعمول واکنش سهامداران به این عوامل چگونه می‌باشد. به همین دلیل تأمل در مطالب درج‌شده در این کتاب تا حدودی می‌تواند به روند آگاهی افزون‌تر و پیش‌بینی بیشتر معامله‌گران از معاملات و نیز ارائه استراتژی به سرمایه‌گذاران برای دادوستد در تالار شیشه‌ای مفید باشد و از سوی دیگر تحلیل‌گران و حرفه‌ای‌های این بازار هم می‌توانند در تحلیل‌های خود از مطالب این کتاب بهره‌مند شوند.

افزون بر این، این کتاب می‌تواند موردتوجه و استفاده مدیران بازار سرمایه و همچنین متولیان اقتصادی کشور قرار بگیرد تا بامطالعه این موضوعات، آسیب‌شناسی مناسبی از موضوعات اثرگذار بر معاملات و نیز مسائل موردتوجه سرمایه‌گذاران در بازار سهام داشته باشند. از سوی دیگر این کتاب، به‌نوعی تاریخ‌نگاری از وقایع تالار شیشه‌ای را در این بازده زمانی دارد که تاکنون انجام‌نشده و از این جنبه نیز در نوع خود ابتکار جالب و گویای وقایع بازار سهام در این مقطع زمانی است.

از نگاهی دیگر مجموعه مطالب آورده شده در این کتاب می‌تواند برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران علاقه‌مند به بازار سرمایه ازاین‌جهت مفید و آموزنده باشد که در وهله نخست بدانند بازار سرمایه از چه وسعت و گستردگی جهت تأثیرپذیری از مؤلفه‌های مختلف به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم برخوردار است و در گام بعدی نیز بر این موضوع تأکید داشته باشد که خبرنگاران بازار سرمایه برای این‌که بتوانند از توانایی لازم برای انعکاس خبرها و وقایع بازار سهام برخوردار شوند، باید اطلاعات جامع و گسترده‌ای در خصوص موضوعات مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و … داشته باشند.

انتهای مطلب/