021-79276000 info@noviraco.com

علی‌اکبر کریمی با اشاره به اینکه پیش از عرضه زعفران در بورس، قیمت‌ها در کشور تابع نظر دلالان بود و فاصله قابل‌توجهی باقیمت‌های جهانی داشت، گفت: باعرضه و کشف قیمت این محصول ارزشمند در بورس، راه برای بین‌المللی و اصولی شدن تجارت زعفران هموار شد. وی افزود: متأسفانه هرساله کشاورزان درحالی‌که ماه‌ها برای تولید محصولی باکیفیت زحمت‌کشیده‌اند، مجبور هستند دسترنج خود را با کمترین درآمد و سود حداقلی به دلالان بفروشند؛ اما باعرضه زعفران در بورس کالا از سال گذشته به‌صورت گسترده، نه‌تنها قیمت‌ها بر اساس نظام عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، بلکه زعفران کاران نیز به سود واقعی خود می‌رسند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینکه بورس‌های کالایی در دنیا محلی برای کشف عادلانه قیمت، شفافیت و اطمینان بخشی به طرفین معامله هستند، تصریح کرد: به نظر می‌رسد معامله زعفران در بورس کالا در قالب ابزارهایی همچون گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی، گام مهمی در کشف قیمت شفاف و واقعی و راهکاری مؤثر در معرفی ایران به‌عنوان مرجع قیمتی این محصول در بازارهای جهانی است. وی با اشاره به ایجاد ارزآوری بالا با صادرات هدفمند زعفران از طریق بورس کالا، گفت: با توجه به آمار بالای تولید زعفران در کشور، معامله این محصول استراتژیک در بورس کالا این امکان را به تجار و بازرگانان می‌دهد تا با اطمینان خاطر برای صادرات محصولی باکیفیت و قیمت مناسب، اقدام کنند.

کریمی افزود: بورس کالا دارای رینگ صادراتی بوده و به‌این‌ترتیب زمینه و مقدمات کافی برای صادرات هدفمند زعفران از طریق بورس موجود است و به‌طورقطع با صادرات هدفمند از این طریق می‌توان برای کشور شاهد ارزآوری بالایی بود. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: بورس کالا با ایجاد سازوکارهای رقابتی می‌تواند در رونق اقتصادی بسیار مؤثر باشد و به‌طور یقین با معامله پرحجم زعفران در بورس کالا می‌توان تا در کنار نظارت بر معاملات این محصول، شاهد شفافیت قیمتی و افزایش کیفیت آن نیز باشیم.

انتهای پیام/