021-79276000 info@noviraco.com

فرهاد دژ پسند در حاشیه نشست دیروز کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در جمع خبرنگاران درباره بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی یکی از سازمان‌های بزرگ کشور بوده که بسیاری از بازنشستگان در زمره جامعه هدف آن قرار می‌گیرند، بنابراین دولت در تلاش است بدهی خود به سازمان تأمین اجتماعی را از روش‌هایی که قانون مقرر کرده، بپردازد. وی بابیان اینکه در سال گذشته حدود ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شد، افزود: در سال ۹۵، ۹۶ و ۹۷ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت‌شده که این پرداخت به‌صورت نقدی بوده است به‌طور مثال سازمان تأمین اجتماعی به‌نظام بیمه‌ای، سازمان مالیاتی، بانک‌ها و سازمان خصوصی‌سازی بدهکار بود که دولت متقبل شد آن‌ها را تسویه کند، این امر نشان‌دهنده اهتمام دولت در پرداخت بدهی سازمان تأمین اجتماعی است.

پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی امری زمان‌بر است.

وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرد: پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی امری زمان‌بر بوده و دولت در تلاش است در این مسیر حقوق بازنشستگان تضییع نشود. این عضو کابینه دوازدهم با اشاره به بررسی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات بیان کرد: در این جلسه برنامه دولت درباره یارانه پنهان مورد سؤال قرار گرفت که بنده نیز توضیحاتی در این رابطه ارائه دادم. دژ پسند تصریح کرد: طرح برنامه‌های دولت درباره یارانه و یارانه پنهان پیش از تصویب با توجه به حساسیتی که جامعه نسبت به آن دارد، اقدام درستی نیست چراکه ممکن است در مراحل بررسی این برنامه‌ها تغییر کند. وزیر اقتصاد و دارایی تأکید کرد: در جلسه دیروز مطرح شد دولت باید برای روشن شدن ارتباط خود با موضوع یارانه برنامه جامعی داشته باشد چراکه این بحث انتزاعی نیست و آثار اقتصادی و اجتماعی دارد بنابراین باید متناسب با تمام موارد درباره آن تصمیم‌گیری شود.

قوه مجریه به‌تنهایی نمی‌تواند برنامه‌های مربوط به یارانه را اجرایی کند

وی بابیان اینکه قوه مجریه به‌تنهایی نمی‌تواند برنامه‌های مربوط به یارانه را اجرایی کند و باید تصمیم حکومتی درباره آن گرفته شود، ادامه داد: برنامه دولت درباره یارانه‌ها در آینده‌ای نه‌چندان دور به تصویب می‌رسد. دژ پسند درباره آمار مربوط به یارانه پنهان بیان کرد: آمار مختلفی برای یارانه پنهان مطرح می‌شود چراکه این آمار متأثر از چند متغیر مانند نرخ ارز، قیمت فوق در برخی حامل‌های انرژی است. این عضو کابینه دوازدهم درباره اقدامات وزارت اقتصاد برای رونق تولید گفت: وزارت اقتصاد در این زمینه گام‌های مؤثری ازجمله مالیات برداشته است درواقع این وزارتخانه تلاش کرده تسهیلاتی برای بنگاه‌ها در نظر گیرد.

بنگاه‌ها می‌توانند از محل بورس تأمین مالی کنند

وی بابیان اینکه با تلاش وزارت اقتصاد بسیاری از بنگاه‌ها می‌توانند از محل بورس تأمین مالی کنند، تصریح کرد: اعطای تسهیلات به بنگاه‌هایی که با کمبود سرمایه در گردش مواجه هستند، در اولویت است. وزیر اقتصاد و دارایی بیان کرد: تأمین مواد اولیه، کالاهای سرمایه‌ای و قطعات یدکی یکی از الزامات واحدهای تولیدی است در حال حاضر گمرکات ملزم شده‌اند حداکثر همکاری را با واحدهای تولیدی داشته باشند. این عضو کابینه دوازدهم با اشاره به‌ضرورت بهبود فضای کسب‌وکار، گفت: این امر می‌تواند شیوه کار سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و صادرکنندگان را روان کند؛ در حال حاضر محیطی ایجادشده که واحدهای صنفی می‌توانند خارج از قید زمان و مکان کارهای خود را انجام دهند. وزیر اقتصاد و دارایی افزود: در هفته گذشته دو ابلاغیه در وزارت اقتصاد و دارایی صادر شد که بر اساس آن گمرک و سازمان مالیاتی موظف شدند برای روان شدن فضای کسب‌وکار در مهلت زمانی مقرر موانع را از پیش روی بردارند.

انتهای پیام/