021-79276000 info@noviraco.com

امیر هامونی در پاسخ به این پرسش که آیا برای اجرای مقررات جدید بازار پایه فرابورس الزام قانونی یا اختیار وجود دارد، گفت:‌ قانون الزام کرده مقررات جدید بازار پایه را در فرابورس اجرا کنیم. وی در مورد اینکه با توجه به الزام قانون برنامه پنجم توسعه، تاکنون چند درصد از شرکت‌های سهامی عام به بورس و فرابورس آمده‌اند، گفت:‌ آمار دقیق از کل شرکت‌های سهامی عام ندارم، اما در حال حاضر ۱۸۲ شرکت در بازار پایه فرابورس وجود دارند که در تابلوهای اصلی نیستند، اما تعداد بیشتری از شرکت‌های سهامی عام هستند که در بازار سرمایه حضور ندارند. مدیرعامل فرابورس ایران همچنین در مورد تکلیف قانون بودجه مبنی بر واگذاری دو باشگاه فوتبالی استقلال و پرسپولیس موصوف به سرخابی‌ها، گفت: حکم قانونی آمده، اما نحوه اجرای قانون را بررسی می‌کنیم. در این زمینه باید سازمان بورس و وزارت ورزش و سازمان خصوصی‌سازی تصمیم‌گیری کنند و سازمان خصوصی‌سازی در این زمینه اطلاع‌رسانی کند.

هامونی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا برای واگذاری ۱۸ شرکت دولتی که قرار بود از طریق بورس و فرابورس واگذار شوند، مشتری پیدا نشده است، گفت: چند شرکت از این شرکت‌ها در فرابورس ازجمله پالایشگاه شیراز و لاوان آگهی شد، اما خریداری برای آنان پیدا نشد. وی در مورد علت نخریدن سهام شرکت‌های دولتی در فرابورس گفت: از نگاه کسانی که مراجعه می‌کردند، شرایط آگهی عرضه بلوکی به نظر آنان سخت‌گیرانه بود، چون باید کل پول سهام ۲۰ درصدی ظرف سه روز پرداخت می‌شد و این امر ناشدنی بود که سهام بلوکی یک پالایشگاه ظرف سه روز پرداخت شود. مدیرعامل فرابورس ایران همچنین در پاسخ به اینکه آیا قیمت تابلو به‌علاوه ۲۰ درصد از دلایل عدم اقبال متقاضیان شرکت‌های دولتی بوده است،‌ گفت:‌ البته در مورد سهام بلوکی، قیمت تابلو به‌اضافه ۲۰ درصد یک عرف است و حتی برخی سهام مدیریتی قیمت تابلو به‌علاوه ۵۰ درصد و حتی تابلو به‌علاوه ۱۰۰ درصد هم پیدا می‌شود، اما قیمت تابلو به‌علاوه زیر ۲۰ درصد وجود ندارد؛ بنابراین بحث شرایط خرید و نقدینگی است که باعث شده مشتری نداشته باشد.

قوانین بازار پایه به‌موجب بندی از قانون برنامه پنجم توسعه در ماده ۹۹ قانون برنامه پنجم که بعداً در ماده ۳۶ احکام دائمی قانون برنامه‌های توسعه کشور نیز تکرار شد، تهیه‌شده است. قبل از این قانون، برای پذیرش شرکت‌های سهامی عام در تابلوهای اصلی فرابورس و بورس استانداردهایی وجود دارد که درخواست این شرکت‌ها به هیأت پذیرش ارائه می‌شود و در آنجا اگر طبق مقررات شرایط شرکت محرز شود، پذیرش می‌شوند و اگر شرایط وجود نداشته باشد، شرکت‌ها پذیرش نخواهند شد. با ابلاغ دستورالعمل اجرایی قوانین جدید بازار پایه که توسط هیات مدیره سازمان بورس تصویب و برای اجرا ابلاغ‌شده است، تعدادی از سهامداران ابهام و سؤالاتی مطرح کردند و با ثبت مطالب «قانون جدید بازار پایه را تعلیق و ابتدا در یک یا دو نماد آزمایش کنید»، «ایجاد یک صفحه ساده برای اخذ رأی از سهامداران بازار پایه و یا آزمایش قوانین به روی چند نماد»، «سؤالات و ابهامات فعالین بازار در مورد قوانین جدید بازار پایه» و «مسئولین محترم از اجرای غیر کارشناسی قوانین جدید بازار پایه جلوگیری کنید» در سامانه «فارس من» خواستار پیگیری موضوع شدند.

انتهای پیام/