021-79276000 info@noviraco.com

به نقل از بلومبرگ تولید نفت اوپک طی ماه مارس به واسطه افزایش تولید ایران و لیبی با رشد همراه بوده به طوری که، متوسط تولید روزانه این مجموعه با ۳۰۰ هزار بشکه افزایش به ۲۵.۳۳ میلیون بشکه رسیده است. ایران و لیبی دو عامل اصلی این افزایش به حساب می‌آیند که برنامه‌ریزی برای تولید نفت اوپک را با پیچیدگی مواجه ساخته‌اند.

همچنین روز پنجشنبه در نشست اوپک+ توافق شد، که میزان تولید نفت طی ماه‌های مه تا جولای روزانه ۲ میلیون بشکه افزایش یابد. به این ترتیب در این نشست حدود یک چهارم از کاهش تولیدی که سال گذشته به واسطه شیوع کرونا اتفاق افتاد، جبران شد. با این حال ایران و لیبی به واسطه مشکلاتی که طی این مدت با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کرده‌اند، از مشارکت و همکاری در تصمیمات و توافقات اوپک معاف بوده‌اند.

با این حال به گزارش بلومبرگ تولید روزانه نفت تهران طی ماه گذشته ۱۴۰ هزار بشکه افزایش داشته و به ۲.۳۲ میلیون بشکه در روز رسیده که بالاترین میزان از مه ۲۰۱۹ به شمار می‌رود. اگرچه ایران همچنان تحت تحریم‌های ایالات متحده می‌باشد اما خریدارن چینی با روی کار آمدن جو بایدن، انگیزه بیشتری برای خرید نفت این کشور پیدا کرده‌اند. محموله‌های ارسالی ایران به چین با افزایش چشمگیری مواجه شده‌اند به طوری که کشتی‌های حامل نفت ایران ورودی‌های چین را مسدود کرده‌اند. به گفته سارا وخشوری مدیر مؤسسه بین المللی انرژی SVB صادرات نفت ایران از یک میلیون بشکه در روز نیز فراتر رفته است.

همچنین لیبی نیز به دنبال تداوم آتش بس جنگ‌های داخلی این کشور، طی ماه گذشته تولید روزانه خود را ۱۰۰ هزار بشکه افزایش داده است و به ۱.۲۵ میلیون بشکه در روز رسانده است.